Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC będzie bronić w Strasburgu skazanego dziennikarza

Skazanie Rafała Remonta to kolejna sprawa o zniesławienie wytoczona lokalnemu dziennikarzowi, w którą włączyła się Fundacja (fot. Tingey Injury Law Firm/Unsplash.com)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Rafała Remonta. Były dziennikarz został skazany za zniesławienie członka grupy nadzorczej PGE po tym, jak przesłał pytania do biura prasowego spółki.

Pozew o zniesławienie przeciwko Rafałowi Remontowi trafił do sądu z oskarżenia prywatnego Mieczysława Sawaryna, byłego działacza PiS, obecnego członka rady  nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej i jednocześnie burmistrza Gryfina.

Remont, jako dziennikarz serwisu Obserwator Nadodrzański, w 2017 roku spytał mailowo spółkę, czy w związku z pełnieniem przez Sawaryna obu funkcji nie zachodzi konflikt interesów. Sawaryn poczuł się pomówiony przez sam fakt zadania pytań i złożył pozew. Miasto Gryfino ze spółką PGE "prowadzi różne rozliczenia", tłumaczył później Remont w "Gazecie Wyborczej". 

Ze stanowiskiem Sawaryna dwukrotnie zgodził się sąd. Najpierw w pierwszej instancji w 2019 roku uznał Remonta za winnego zniesławienia i skazał go m.in. na 1000 zł grzywny i 1000 zł nawiązki na cel charytatywny. Po apelacji złożonej przez dziennikarza Sąd Okręgowy w Szczecinie, choć uchylił wcześniejszy wyrok, uznał Remonta, tym razem prawomocnie, za winnego zniesławienia, zobowiązał dziennikarza do przeproszenia Sawaryna i warunkowo umorzył postępowanie na rok.

W obronę Remonta wzięła HFPC, która zwraca uwagę, że zbieranie informacji do publikacji jest objęte ochroną swobody wypowiedzi zgodnie z art. 10 Europejskiej konwencji praw człowieka. Fundacja alarmuje też, że karanie dziennikarzy lub groźba poniesienia konsekwencji za działania podczas pracy nad materiałem może wywrzeć efekt mrożący i skutkować odebraniem im funkcji kontrolnej.

- Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka potwierdzający naruszenie swobody wypowiedzi otworzy skarżącemu drogę do wznowienia postępowania przed sądem krajowym. Stało się tak np. w przypadku blogera Łukasza Kasprowicza oskarżonego o zniesławienie ówczesnej burmistrzyni Mosiny. Trybunał może też dodatkowo nałożyć na polski rząd obowiązek wypłaty dziennikarzowi słusznego zadośćuczynienia - mówi "Press" Konrad Siemaszko, prawnik z HFPC.

Polska Grupa Energetyczna nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące tej sprawy.

(KRY, 28.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.