Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 28, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nagroda od zarządu dla Hajdarowicza podczas gali „Rzeczpospolitej”

Orły Stulecia to specjalne nagrody przyznane z okazji setnej rocznicy wydawania „Rzeczpospolitej” (fot. Piotr Guzik/Rzeczpospolita))

"Rzeczpospolita" wręczyła Orły Stulecia - specjalne nagrody przyznane z okazji setnej rocznicy wydawania gazety. Podczas gali wręczono także nagrodę specjalną z okazji 30. rocznicy rozpoczęcia działalności grupy Gremi Media. Zarząd Gremi Media uhonorował nią Grzegorza Hajdarowicza, przewodniczącego rady nadzorczej KCI SA (większościowy udziałowiec Gremi Media).

"Przez te 30 lat stworzył on i rozwinął wiele biznesów. Był między innymi deweloperem, producentem filmowym czy wydawcą mediów. Dziś jest właścicielem większościowego pakietu akcji wydawcy »Rzeczpospolitej«. Rozpoczynał swoją biznesową drogę w Polsce, a teraz operuje w wielu krajach całego świata, w tym w Brazylii, której jest konsulem honorowym - mówi podczas gali o Hajdarowiczu prezes zarządu Gremi Media Tomasz Jażdżyński - W podejmowaniu często niekonwencjonalnych i nieoczywistych decyzji z pewnością pomagała mu opozycyjna przeszłość z czasów słusznie już minionego systemu".

Statuetki Orłów Stulecia przyznano w kategoriach: literatura, muzyka, film i teatr, filantropia, nauka oraz sport. Skład kapituły tworzyli: redaktor naczelny Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, oraz jego zastępcy: Tomasz Pietryga, Andrzej Stec, Michał Szułdrzyński i Cezary Szymanek, a także szef sekretariatu redakcji Tomasz Sobiecki.

Nagrodę w kategorii literatury otrzymał Andrzej Stasiuk – za wybitne pisarstwo powstające wbrew modnym trendom; w kategorii muzyka: Zbigniew Preisner – za umiejętność łączenia muzyki klasycznej i popularnej; w kategorii film i teatr przyznano dwie nagrody - dla Janusa Gajosa "aktora wybitnego i doskonałego" oraz Agaty Kuleszy, która "potrafi być na ekranie piękna, ale nie boi się brzydoty". Statuetka dla instytucji kultury trafiła do Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej za wybitny wkład w historię polskiego teatru. Nagrodzonym mecenasem kultury zostało PGNiG za wielowymiarowy mecenat nad polskim życiem kulturalnym.

Nagrodą za działalność charytatywną wyróżniona została Anna Dymna; instytucją nagrodzoną w tej kategorii został Caritas Polska. Orzeł Stulecia „Rzeczpospolitej” w kategorii nauka trafił do prof. Henryka Skarżyńskiego, lekarza i naukowca, a także sprawnego menedżera. Instytucją wyróżnioną w kategorii nauka została Polska Akademia Nauk.

W kategorii sport Orłem Stulecia „Rzeczpospolitej” nagrodzonych zostało dwoje sportowców: Agnieszka Radwańska, która przez dekadę była w ścisłej czołówce światowego tenisa i Adam Małysz, będący przez kilka lat najlepszym skoczkiem świata. Orłem Stulecia dla instytucji za ważne osiągnięcia sportowe nagrodzona została Wisła Kraków – najstarszy istniejący polski klub sportowy.

Ostatni z Orłów Stulecia przyznany został Grupie Lotos, instytucji, która została wyróżniona w kategorii mecenas sportu.

Pierwszy numer „Rzeczpospolitej” ukazał się 15 czerwca 1920 roku. Jej właścicielem był  Ignacy Jan Paderewski. Na łamach pierwszej polskiej i ówcześnie najbardziej nowoczesnej gazety swoje teksty publikowali, m.in. Stefan Żeromski, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz i Zbigniew Herbert.

Trwającym rok obchodom stulecia towarzyszyła kampania wizerunkowa realizowana pod hasłem "Wszystkie strony w dyskusji". 

(AMS, 28.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.