Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 18, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HBO kupiło prawa do książki Szczerka "Cham z kulą w głowie"

Będzie to trzecia produkcja HBO Europe na podstawie książki polskiego autora. Na zdjęciu Ziemowit Szczerek (screen: YouTube.com/Culture.pl)

Dziennikarz i pisarz Ziemowit Szczerek sprzedał HBO Europe prawa do adaptacji swojej przedostatniej książki - poinformował na Facebooku.

Wydana w 2020 roku "Cham z kulą w głowie" to dziewiąta książka Szczerka, pierwsza sensacyjna. Przedstawia alternatywną wersję historii, w której Polska jest mocarstwem rządzonym przez wojskową dyktaturę, a II wojna światowa się nie wydarzyła.

Spośród polskich tytułów serialowej ekranizacji przez HBO doczekał się jak dotąd tylko "Ślepnąc od świateł" na motywach powieści Jakuba Żulczyka. Wyreżyserowany przez Krzysztofa Skoniecznego, który wraz z autorem stworzył także scenariusz, był najchętniej oglądanym serialem na HBO GO w Polsce w 2018 roku, a w Europie Środkowej - trzecim.

Jeśli adaptacja "Chama z kulą w głowie" zostanie zekranizowana jako serial, będzie to trzecia produkcja HBO na podstawie książki polskiego autora. Pod koniec maja telewizja kupiła prawa do "Zatoki świń" Piotra Głuchowskiego i Bożeny Aksamit. HBO, zapytane o szczegóły współpracy, nie chciało udzielić komentarza. 

Ziemowit Szczerek jest dziennikarzem (współpracuje z "Polityką" i "Nową Europą Wschodnią"), tłumaczem i pisarzem. Został laureatem Paszportu "Polityki" za 2013 rok, był nominowany do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” w 2015 roku, ma też na koncie dwie nominacje do Nagrody Literackiej "Nike" (w 2014 i w 2016 roku).

(KRY, 18.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.