Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 17, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Gazeta Polska" musi przeprosić fotoreporterów za okładkę straszącą uchodźcami

O wygranej z "Gazetą Polską" poinformował na Facebooku Rafał Wojczal (screen facebook.com/rafal.wojczal)

Fotoreporterzy Rafał Wojczal i Wojciech Wilczyński wygrali w sądzie z wydawcą „Gazety Polskiej”, który musi wpłacić 20 tys. zł na Polską Akcję Humanitarną oraz przeprosić za wykorzystanie zdjęć do fotomontażu na okładce z napisem „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby”.

W 2019 roku fotoreporterzy Rafał Wojczal i Wojciech Wilczyński wytoczyli "Gazecie Polskiej" proces cywilny o ochronę autorskich praw osobistych. Od Niezależnego Wydawnictwa Polskiego zażądali opublikowania przeprosin i wpłaty 20 tys. zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. W środę 16 czerwca sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji nakazujący wydawcy zapłacenie powyższej sumy oraz wydrukowanie na okładce "GP" dużej białej ramki z przeprosinami. 

"Przynajmniej jeden numer gazety będzie bez tanich, nienawistnych fotomontaży" - napisał na Facebooku Rafał Wojczal, który o decyzji sądu poinformował na Facebooku. 

Sprawa dotyczy okładki "Gazety Polskiej" z 26 lipca 2017 roku, na której pokazano grupę ludzi stojących wokół łóżek z ciałami. Na ilustracji umieszczono napis: „Wstrząsający niemiecki raport. Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby".

Okładkę zmontowano z trzech zdjęć. Autorem dwóch jest Rafał Wojczal, który wykonał je w irackim obozie dla uchodźców wewnętrznych w Al-Khazar. Trzecia fotografia została zrobiona w Afganistanie przez Wojciecha Wilczyńskiego podczas przeprowadzania przez polskich żołnierzy akcji pomocy humanitarnej.

(BAE, 17.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.