Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 11, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kard. Dziwisz reaguje na kolejny reportaż Gutowskiego o pedofilii w Kościele

Były sekretarz Jana Pawła II tłumaczył, że relacje z ks. Królem były tylko urzędowe (screen: YouTube/Biuro Prasowe TVN Grupa Discovery)

Stacja TVN 24 wyemitowała pierwszy odcinek dziennikarskiego śledztwa "Bielmo" o nadużyciach rektora seminarium dla polskich kleryków w USA. Na reportaż zareagował kardynał Stanisław Dziwisz, który był jednym z bohaterów śledztwa.

Pierwsza odsłona pt. "KRÓLestwo" dotyczyła ks. Mirosława Króla - rektora polonijnego seminarium duchownego w Orchard Lake niedaleko Detroit oraz współpracownika kard. Dziwisza. Dwóch mężczyzn oskarżyło ks. Króla o molestowanie seksualne. Proces w tej sprawie toczy się przed sądem w amerykańskim stanie Michigan. 

Według autora reportażu Marcina Gutowskiego kard. Dziwisz, były osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II, miał odpowiadać za nominację dla kapłana w polonijnym seminarium.

 

Po środowej emisji reportażu "KRÓLestwo" na antenie TVN 24 w programie "Czarno na białym" (wcześniej udostępnionym na platformie TVN24 GO) oświadczenie wydał sekretariat kard. Dziwisza. "Ksiądz Kardynał nie będzie komentował i odnosił się do reportażu dotyczącego Orchard Lake. Jeśli chodzi o kontakty z ks. Mirosławem Królem, to wynikały one – podobnie jak w przypadku innych osób sprawujących urzędy kościelne – z obowiązków związanych z funkcją pełnioną przez Księdza Kardynała w Kościele" - czytamy w lakonicznym komunikacie.

Kolejne odcinki cyklu "Bielmo" planowane są w najbliższych miesiącach.

W listopadzie ub.r. premierę miał reportaż Marcina Gutowskiego "Don Stanislao" o kard. Stanisławie Dziwiszu, w którym hierarsze zarzucono ukrywanie afer pedofilskich w Kościele. Półtoragodzinny reportaż wyemitowany 24 listopada w TVN oglądało średnio 1,74 mln widzów.

Marcin Gutowski jest laureatem piątego miejsca w kategorii Dziennikarz Roku w konkursie Grand Press 2020.

(PTD, 11.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.