Dział: PRASA

Dodano: Maj 27, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Helsińska Fundacja Praw Człowieka pozyskała finanse na wsparcie prawne dziennikarzy

HFPCz pomaga w sprawach przeciwko dziennikarzom (fot. Tingey Injury Law Firm/Unsplash.com)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPCz) poszerza pomoc prawną dla dziennikarzy.

- Chcemy angażować się w więcej spraw i w większym stopniu interweniować w przypadkach zagrożeń dla wolności mediów, np. poprzez kierowanie pism do policji czy prokuratury - mówi Konrad Siemaszko, koordynator pomocy prawnej dla dziennikarzy z HFPCz.

Fundacja od 2008 roku udziela pomocy prawnej dziennikarzom, którzy zetknęli się z ograniczaniem wolności słowa na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. - W ciągu roku jesteśmy zaangażowani w kilkanaście-kilkadziesiąt spraw sądowych dziennikarzy - mówi Siemaszko. 

Poszerzona pomoc prawna HFPCz będzie finansowana z programu Global Media Defence Fund, który jest administrowany przez UNESCO i jest przeznaczony dla organizacji pozarządowych na całym świecie. Jego celem jest ochrona wolności mediów.

Ze wsparcia HFPCz korzysta Marcin Pryka, dziennikarz "Kuriera Słupeckiego". Został pozwany z art. 212 Kodeksu karnego przez lokalnego działacza PSL Jarosława Hendrysiaka za serię tekstów na temat jego działalności radcy prawnego zatrudnionego w Urzędzie Gminy Orchowo. - Pomoc prawna ze strony HFPCz okazała się bardzo ważna. W rozprawach w sprawie o zniesławienie, jakie mi wytoczono, uczestniczyła obserwatorka ze strony fundacji. HFPCz przygotowała również opinię prawną, która wpłynęła na decyzje sądu dotyczące zarzutów oskarżyciela prywatnego - mówi "Presserwisowi" Marcin Pryka. Ostatecznie Sąd Rejonowy w Słupcy oddalił kierowane przeciwko niemu zarzuty działacza PSL-u, a Sąd Najwyższy odrzucił kasację.

Dziennikarze zainteresowani pomocą prawną ze strony HFPCz mogą kontaktować się poprzez adres: [email protected]

(PTD, 27.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.