Dział: PRASA

Dodano: Maj 12, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Reporterzy bez Granic o zwolnionych szefach gazet Polska Press

Polska Press od marca jest w rękach Orlenu (fot. Piotr Molecki/East News)

Reporterzy bez Granic (RSF) wzywają do przywrócenia zwolnionych redaktorów naczelnych czterech gazet należących do Polska Press Grupy. Zdaniem organizacji to dowód na to, że rząd jest "gotowy na repolonizację za wszelką cenę".

Apel jest związany ze zwolnieniem od kwietnia czterech szefów gazet Polska Press: Wojciecha Harpuli ("Kurier Lubelski"), Jerzego Sułowskiego ("Gazeta Krakowska" i "Dziennik Polski"), Stanisława Sowy ("Nowiny") oraz Marka Twaroga ("Dziennik Zachodni"). RSF podkreśliło, że zastąpili ich dziennikarze związani z Telewizją Polską (m.in. nowy naczelny "DZ" Grzegorz Gajda i "Nowin" Arkadiusz Rogowski), która "została przekształcona w kanał propagandy rządzącej konserwatywnej partii PiS".

RSF podkreśliło, że zwolnienie redaktorów naczelnych jest niezgodne z wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 8 kwietnia. Wydał on decyzję o wstrzymaniu przejęcia Polska Press przez Orlen do czasu rozpatrzenia odwołania rzecznika praw obywatelskich, który zakwestionował zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na fuzję.

- Zwolnienie redaktorów naczelnych Polska Press pokazuje, że rząd jest gotowy do repolonizacji za wszelką cenę, nawet kosztem ignorowania orzeczeń sądowych. Wzywamy PKN Orlen do cofnięcia decyzji ingerujących w redakcje i powstrzymania się od jakichkolwiek kolejnych zwolnień - mówi cytowany w komunikacie prasowym Pavol Szalai, szef biura RSF ds. UE i Bałkanów. Organizacja wyraziła obawy, że w przypadku wyznaczenia nowego rzecznika praw obywatelskich z nominacji PiS może zostać wycofany sprzeciw wobec decyzji o przejęciu Polski Press przez Orlen. 

RSF podkreśla, że UOKiK nie miał wątpliwości przy zakupie Polska Press przez spółkę kontrolowaną przez skarb państwa, ale zablokował transakcję Agory i Eurozetu. 

W najnowszym Rankingu Wolności Prasy, opracowywanym przez RSF, Polska została sklasyfikowana na 64. miejscu (na 180 państw), co oznacza spadek o dwie pozycje.

Wsparcie dla zwalnianych redaktorów i dziennikarzy z Polska Press płynie z wielu stron. W poniedziałek Towarzystwo Dziennikarskie poinformowało o założeniu Funduszu Solidarności Dziennikarskiej, z którego środki mają trafić na wsparcie dla osób zwolnionych z Polska Press.

(PTD, 12.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.