Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze studenckiego serwisu zatrzymani w Moskwie

Zatrzymani dziennikarze stanęli przed moskiewskim sądem (screen: bbc.com/russian)

Czterech dziennikarzy ze studenckiego serwisu Doxa zatrzymano w środę w Moskwie. Oskarżono ich o "angażowanie nieletnich w niebezpieczne sytuacje". Powodem był film, w którym mówili o możliwych sankcjach za udział w styczniowych protestach w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

W środę rosyjska policja dokonała rewizji w redakcji Doxa, konfiskując laptopy, telefony i inny sprzęt. Przy okazji zatrzymano czworo dziennikarzy serwisu: Armena Aramjana, Władimira Metjolkina, Natalję Tiszkewicz oraz Allę Gutnikową.

Śledczy zarzucają im "angażowanie nieletnich w niebezpieczne sytuacje" z powodu filmu, który opublikowano w serwisie Doxa w styczniu tego roku. Ostrzegano w nim studentów o możliwych sankcjach za udział w protestach 23 i 31 stycznia. Demonstracje organizowano w obronie Aleksieja Nawalnego, który 17 stycznia został zatrzymany po przylocie do Rosji z Niemiec. Wideo zostało szybko zdjęte z serwisu na żądanie Roskomnadzoru (federalna służba ds. nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i środków masowego przekazu). 

Wieczorem w środę sąd w Moskwie skazał na areszt domowy dwoje zatrzymanych dziennikarzy - Władimira Metjolkina i Allę Gutnikową.

Doxa to niezależny serwis założony w 2017 roku przez studentów Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Moskwie. W przeszłości wielokrotnie relacjonował protesty antyrządowe.

(PTD, 15.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.