Dział: PRASA

Dodano: Marzec 31, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Policja: parawan zasłaniający protestujących zapewniał bezpieczeństwo i godność

Policjanci 10 marca zasłonili parawanem pikietujących (screen Facebook.com/Włodek Ciejka TV)

Komendant stołeczny policji stwierdził, że użycie przez funkcjonariuszy parawanu, którym zasłonięto protestujących przed Trybunałem Konstytucyjnym, nie miało na celu utrudnienia pracy dziennikarzom, ale zapewnienie "bezpieczeństwa i godności osobom, wobec których podjęto czynności służbowe".

10 marca czworo aktywistów przypięło się do ogrodzenia przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Policja uniemożliwiła dziennikarzom relacjonowanie wydarzenia, zasłaniając manifestantów parawanem i odgradzając ich kordonem. Według "Gazety Wyborczej" na miejscu było ok. 60 policjantów.

Press Club Polska zwrócił się do komendanta stołecznego policji nadinsp. Pawła Dzierżaka z prośbą o przypomnienie podwładnym przepisów dotyczących wolności prasy. Jak podkreślono, dziennikarze relacjonujący wydarzenia są "wysłannikami opinii publicznej", a utrudnianie lub uniemożliwianie im pracy to działania "wymierzone w prawo obywateli do informacji". Press Club spytał komendanta policji, dlaczego uniemożliwiono relacjonowanie wydarzenia, zwłaszcza przez użycie parawanu, ale także o odepchnięcie dziennikarzy od uczestników protestu.

Dzierżak w odpowiedzi zaznaczył, że "użycie parawanu nie miało na celu utrudnienia pracy przedstawicielom mediów. Parawanu użyto w celu zapewnienia bezpieczeństwa i godności osobom, wobec których podjęto czynności służbowe, a także zapewnienia właściwych warunków podczas użytkowania specjalistycznego sprzętu technicznego”. Jak dodał, parawany policja wykorzystuje od lat, m.in. aby nie ujawniać "stosowanych metod i technik działania". Według komendanta, ich użycie ma miejsce "w wyjątkowych przypadkach i jest ograniczone do niezbędnego zakresu".

"Pan Nadinsp. Paweł Dzierżak odniósł się jedynie do kwestii użycia parawanu, pomijając inne działania policjantów, de facto uniemożliwiające pracę dziennikarzom" - skomentował pismo Marcin Lewicki, prezes Press Club Polska.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 31.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.