Dział: PRASA

Dodano: Marzec 25, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrzej Poczobut zatrzymany w Grodnie

Andrzej Poczobut jest również członkiem zarządu Związku Polaków na Białorusi (screen: YouTube/Telewizja Republika)

W czwartek nad ranem w Grodnie został zatrzymany Andrzej Poczobut - dziennikarz współpracujący z "Gazetą Wyborczą".

O aresztowaniu Poczobuta przez białoruskie służby poinformował na Twitterze Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. "Człowiek prawy i pryncypialny od lat walczący o prawa Polaków na Białorusi, wielokrotnie represjonowany przez reżim Łukaszenki. Członek zarządu Związku Polaków na Białorusi. Andrzej trzymaj się! Nie zostawimy Was!" - napisał Dworczyk w poście.

Poczobut w ostatnich dniach relacjonował zatrzymanie szefowej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys. Aresztowano ją we wtorek, a dzień później została skazana na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej", jaką miał być tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. Poczobut jest również członkiem zarządu Związku Polaków na Białorusi.

Do zatrzymania Poczobuta doszło w 103. rocznicę powstania niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej. Przez prodemokratyczną opozycję na Białorusi ten dzień uznawany jest za święto niepodległości, którego nie uznaje reżim Aleksandra Łukaszenki.

(PTD, 25.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.