Dział: PRASA

Dodano: Marzec 19, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zatrzymany w Mjanmie Robert Bociaga stanie przed sądem

W Mjanmie władzę przejęła junta (screen YouTube.com/Al Jazeera English)

Z informacji przekazanych przez niemieckich dyplomatów polskiemu MSZ wynika, że zatrzymany w zeszłym tygodniu w Mjanmie dziennikarz Robert Bociaga jest w dobrym stanie. Został mu postawiony zarzut z ustawy imigracyjnej.

Według informacji, które otrzymał Rzecznik Praw Obywatelskich z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Robert Bociaga miał przebywać w Mjanmie na nieważnej od kilku miesięcy wizie turystycznej. W grudniu 2020 kontaktował się z konsulem RP w Bangkoku w sprawie dokumentacji potrzebnej do przedłużenia wizy. "Nie można więc wykluczyć, że obecnie R.B. przebywa w Mjanmie na wygasłej lub nieadekwatnej, nieuprawniającej do działalności dziennikarskiej wizie" – poinformował wicedyrektor departamentu konsularnego MSZ Marcin Jakubowski. 

Bociaga, któremu zostały postawione zarzuty z ustawy imigracyjnej, ma stanąć przed sądem 25 marca. 

Konsul RP w Bangkoku pozostaje w kontakcie z prawniczką z mjanmańskiego oddziału NGO International Bridges to Justice, a departament konsularny MSZ utrzymuje kontakt z rodziną zatrzymanego.

Robert Bociaga, dziennikarz współpracujący m.in. z niemiecką agencją DPA oraz CNN, został aresztowany przez juntę w mieście Taunggyi 11 marca. W trakcie zatrzymania miał zostać dotkliwie pobity.  

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(BAE, 19.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.