Dział: PRASA

Dodano: Marzec 15, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rzecznik Praw Obywatelskich w obronie dziennikarzy "Dziennika Wschodniego”

RPO z niepokojem obserwuje doniesienia dotyczące procedury likwidacji „Dziennika Wschodniego” (fot. Piotr Molecki/East News)

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Państwowego Inspektora Pracy o zbadanie procedury likwidacji „Dziennika Wschodniego” (Corner Media). 

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły skargi dotyczące likwidacji spółki Corner Media, właściciela "Dziennika Wschodniego". Ze względu na interes społeczny i konieczność ochrony wolności słowa, a także praw pracowniczych dziennikarzy, biuro RPO postanowiło zbadać, czy podjęte działania są zgodne z prawem.

W związku z tym zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do inspektorki pracy w Lublinie Małgorzaty Wojdy z prośbą o zbadanie sprawy.

Pod koniec lutego likwidator spółki Corner Media odwołał redaktora naczelnego Krzysztofa Wiejaka, zwolnił także wicenaczelną Agnieszkę Mazuś oraz innych pracowników gazety. Redakcja nie uznaje decyzji, zwracając uwagę, że postanowienie sądu o likwidacji spółki nie jest prawomocne.

Większościowy wspólnik Tomasz Kalinowski (ma obecnie 73 proc. udziałów) w lutym ub.r. złożył pozew o rozwiązanie spółki. Argumentował, że wydawnictwo nie ma zarządu, a on sam - wglądu w wyniki finansowe. Zdaniem Krzysztofa Wiejaka, byłego naczelnego pisma, Kalinowski chce wpływać na publikowane na łamach dziennika treści. Sprawą zajmuje się Sąd Rejonowy Lublin-Wschód. Na początku lutego br. spółka została postawiona w stan likwidacji. Wiejak, mniejszościowy udziałowiec, złożył zaskarżenie na tę decyzję.

(BAE, 15.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.