Temat: na weekend

Dział: RADIO

Dodano: Marzec 12, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W Radiu Zet wraca "7. dzień tygodnia"

Gospodarzem "7. dnia tygodnia w Radiu Zet" będzie Andrzej Stankiewicz (fot. materiały prasowe)

Radio Zet po ponad trzech latach wraca do niedzielnej audycji z politykami. "7. dzień tygodnia w Radiu Zet" prowadzić będzie Andrzej Stankiewicz, publicysta i wicenaczelny Onetu. Rozgłośnia wprowadza też popołudniowe wydania "Gościa Radia Zet".

Audycja "7. dzień tygodnia w Radiu Zet" powstawać ma we współpracy z Onetem, nadawana będzie w niedziele o 9.02. Będzie można jej słuchać już od najbliższej niedzieli na antenie Radia Zet, a także oglądać na Radiozet.pl, głównej stronie portalu Onet.pl oraz na profilach Radia Zet i Onetu na Facebooku.

"W czasach pandemii i wywołanego nią światowego kryzysu, pojawiających się fake newsów oraz gorących społeczno-politycznych sporów w naszym kraju rolą mediów jest rzetelne informowanie i przedstawianie różnych punktów widzenia. Zmiany, które nastąpiły w ostatnim roku, poszukiwanie wiarygodnych informacji przez słuchaczy skłoniły nas do poszerzenia publicystycznej oferty Radia Zet" - wyjaśnił w komunikacie prasowym redaktor naczelny rozgłośni Michał Celeda.

Andrzej Stankiewicz z Onetu i jego goście co tydzień będą podsumowywać wydarzenia społeczno-polityczne ostatnich dni.

- Będę się starał, żeby była to audycja odróżniająca się od niedzielnych programów telewizyjnych z politykami, w żaden sposób nie deprecjonując pracy moich kolegów - mówi "Press" Andrzej Stankiewicz.

Deklaruje, że być może czasami zapraszać będzie gości spoza świata polityki i nie chce przywiązywać się nadmiernie do zasady, że w audycji musi być reprezentant każdej formacji politycznej. - Będę starał się dobierać ludzi, którzy mają coś do powiedzenia w danym tygodniu, danym temacie, nie będąc niewolnikiem formuły, że z każdej formacji politycznej musi być przedstawiciel po to, żeby cokolwiek powiedział i wygłosił exposé. Będę chciał skłonić gości do realnej dyskusji - zapowiada Stankiewicz.

W związku z pandemią, podobnie jak w innych programach, goście będą brać udział w audycji poprzez połączenia internetowe. - Rozważaliśmy jakąś formułę hybrydową, ale biorąc pod uwagę aktualną sytuację pandemiczną, byłoby to nieodpowiedzialne. Na razie jesteśmy skazani na formułę, jaką wszyscy stosują. Najszybciej jak to będzie możliwe, będziemy starali się ściągnąć do studia przynajmniej część gości - mówi Andrzej Stankiewicz.

Zdaniem Roberta Felusia, redaktora naczelnego "Wprost", powrót do niedzielnej audycji z politykami jest dobrą decyzją Radia Zet. - Poza tym Zetka ma duże zasługi i tak zwaną rękę do robienia tego typu programów. Inna sprawa, czy słuchacze to kupią. Ale to zawsze pewnego rodzaju ryzyko wydawcy. Natomiast na pewno ryzykiem nie jest powierzenie prowadzenia tego programu Andrzejowi Stankiewiczowi - mówi "Press" Feluś. - Andrzej jest bardzo rzetelny i przyzwoity w tym, co robi i jak postrzega rolę dziennikarza w tych niełatwych dla naszego zawodu czasach - dodaje naczelny "Wprost".

Michał Szułdrzyński, pierwszy wicenaczelny "Rzeczpospolitej", zwraca uwagę, że porannych programów z politykami w mediach dziś już jest sporo. - To będzie duże wyzwanie przed Andrzejem Stankiewiczem, żeby zrobić coś wyjątkowego, co będzie miało swój charakter. Myślę, że ma takie doświadczenie, że bez kłopotu sobie poradzi - mówi Szułdrzyński.

Radio Zet nadawało "Siódmy dzień tygodnia" w latach 2001-2016, audycję prowadziła wówczas Monika Olejnik. Od września 2016 do końca 2017 roku rozgłośnia emitowała "Śniadanie w Radiu Zet" (realizowane wspólnie z Polsat News), które było już na antenie w latach 1993-2000.

Wraca też popołudniowy "Gość Radia Zet"

Radio Zet na początku 2018 roku zaczęło emitować "Gościa Radia Zet" w soboty i niedziele, ale rezygnuje z nadawania weekendowych wydań. Rozgłośnia wprowadza za to popołudniowe rozmowy. "Gość Radia Zet" ma być emitowany po 17. W poniedziałki audycję poprowadzi dyrektorka informacji rozgłośni Joanna Komolka, a jej rozmowy będą dotyczyć tematyki społeczno-politycznej. Od wtorku do czwartku popołudniowe wydania programu będą miały charakter rozmów z gośćmi spoza świata polityki. Rozmowy w lifestylowej formie poprowadzą Beata Tadla, Agnieszka Kołodziejska, Damian Michałowski i Robert Karpowicz. Z kolei w piątki po 17 Joanna Komolka będzie gospodynią audycji "Tydzień z Radiem Zet". Prowadząca porozmawia z politykami i ekspertami o najważniejszych wydarzeniach ostatnich pięciu dni. W 2001 roku "Gościa Radia Zet" po godz. 15 prowadził Jacek Żakowski.

Od września 2016 roku dwóch rozmów dziennie (po 8 i po 18) słuchać można w RMF FM. Program publicystyczny "Śniadanie w Polsat News" od niedzieli można oglądać również na stronie głównej portalu Interia.pl. Z kolei publiczne radio ogranicza publicystykę. Program I Polskiego Radia zrezygnował z codziennej "Debaty Jedynki" i niedzielnej audycji "Tydzień kontra tydzień".

Galeria: Polscy laureaci World Press Photo

(KOZ, 12.03.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

Aktorska klauzula sumienia
Albicla po angielsku i węgiersku
Polscy dziennikarze omijają Clubhouse
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.