Dział: PRASA

Dodano: Marzec 10, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apel organizacji międzynarodowych przed debatą PE nt. wolności mediów

Europarlamentarzyści wysłuchają również opinii Komisji Europejskiej (fot. Diliff/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0)

Unia Europejska musi podjąć działania dla obrony niezależnego dziennikarstwa i wolności słowa na Węgrzech, w Polsce i Słowenii - apeluje 18 organizacji międzynarodowych do Parlamentu Europejskiego. Odezwę skierowano przed debatą PE o sytuacji mediów w tych krajach.

Dziś o godz. 15 na sesji plenarnej europarlamentu planowana jest debata na temat "próby uciszenia niezależnych mediów przez polskie, węgierskie i słoweńskie władze". Wśród tematów wskazano m.in. projekt podatku od reklam, jaki dla wydawców, nadawców i właścicieli powierzchni reklamowych chce wprowadzić polski rząd. W dyskusji wezmą udział m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej.

W przededniu debaty 18 pozarządowych organizacji międzynarodowych - w tym International Press Institute, Europejska Federacja Dziennikarzy, Reporterzy bez Granic oraz Komitet Ochrony Dziennikarzy - zaapelowało do unijnych władz o podjęcie działań w celu obrony wolności słowa na Węgrzech, w Polsce i Słowenii.

Wzywają Komisję Europejską do wszczęcia dochodzenia w sprawie przejęcia koncernu prasowego Polska Press przez PKN Orlen, kontrolowany przez Skarb Państwa. Chcą również lepszej ochrony dla redakcji, które notorycznie mierzą się ze sprawami sądowymi wytaczanymi przez instytucje publiczne. Sygnatariusze apelu jako przykład wskazali zespół dziennikarzy "Gazety Wyborczej". "Brak działań ze strony UE ośmielił węgierski rząd, a teraz polski rząd Prawa i Sprawiedliwości, który wybiera elementy modelu węgierskiego, aby dopasować je do polskiego systemu" - czytamy w apelu.

W związku ze środową debatą do członków PE list skierował redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. "Niezależne media są traktowane jako wróg i atakowane z nienawiścią, którą znamy z niektórych wystąpień byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Jesteśmy traktowani jak wróg, ponieważ jesteśmy niezależni i mamy odwagę pisać prawdę" - napisał Michnik.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PTD, 10.03.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.