Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 26, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tvp.info atakuje syryjską rodzinę, której dziennikarze pomogli dostać się do Polski

Cezary Gmyz napisał m.in., że informacje, które Syryjczyk podawał na temat swojego życia, budzą wątpliwości (screen Tvp.info)

Cezary Gmyz w tekście opublikowanym w serwisie Tvp.info napisał, że syryjski dziennikarz, któremu Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban pomogli dostać się do Polski, pobił żonę i kłamał na temat swojego życia. Zdaniem Czabana to publiczny lincz na syryjskiej rodzinie.

Gmyz w tekście pt. "Po reportażach TVN uzyskał azyl w Polsce, pobił żonę i uciekł" opisał zdarzenie, które według niego miało mieć miejsce pod koniec grudnia. Syryjski dziennikarz miał pobić żonę i uciec z mieszkania. Według Gmyza miał też grozić Karolinie Bacy-Pogorzelskiej, która pomagała im dostać się do Polski, że jeżeli ich nie zostawi, to złoży na nią skargę o nękanie. Cezary Gmyz napisał też, że informacje, które Syryjczyk podawał na temat swojego życia, w tym śmierć córki, budzą wątpliwości co do prawdziwości. 

Cytowana przez Tvp.info Karolina Baca-Pogorzelska powiedziała, że trudno jej się odnieść do tych informacji, bo od listopada nie angażuje się w sprawy Syryjczyków. "Od tamtego czasu moje relacje z państwem Al-Halabi są sprawą zupełnie prywatną. Nie chcę komentować życia prywatnego państwa Al-Halabi. Z kolegą (Piotrem Czabanem - przyp. red.), kiedy prowadziliśmy tę akcję, skupialiśmy się na ratowaniu ludzkiego życia – tak samo jak polskie władze, które brały w tym udział" – mówi Tvp.info Pogorzelska. – "Azyl polityczny przyznawany jest za prześladowania. W uzasadnieniu decyzji azylowej Omara jest mowa o prześladowaniu syryjskich dziennikarzy. Nie rozumiem związku między udzieleniem azylu a prywatnym życiem rodziny Omara. Nie mam z Omarem żadnego kontaktu od wielu tygodni, a więc nie mogłam też otrzymać żadnych gróźb”.

Zdaniem Piotra Czabana Gmyz wykorzystał sytuację, aby uderzyć w społeczność muzułmańską. – Z dziennikarskiej perspektywy jest to niedopuszczalne, aby wymieniać nazwiska, publikować zdjęcie osoby, nawet wobec której są jakieś podejrzenia. Artykuł TVP pogwałcił prawo do prywatności Omara i Asmy. To jest publiczny lincz na tej rodzinie. Gmyzowi najprawdopodobniej zależało, aby uderzyć nie tylko w Omara, ale także w społeczność muzułmańską – mówi Czaban.

Dziennikarz zaznacza, że sprowadzenie rodziny Syryjczyków do Polski było prywatną inicjatywą. Dodaje, że nie komentuje ich prywatnego życia. – Ta rodzina potrzebuje spokoju, bo przez ostatnie 10 lat żyła w wojnie. Cieszę się, że uratowaliśmy cztery życia ludzkie. Zawsze warto pomagać – mówi Czaban. 

Dziennikarze Karolina Baca-Pogorzelska i Piotr Czaban zaangażowali się w uzyskanie azylu przez reportera z Syrii, który wraz z rodziną ostatecznie uciekł z kraju. W listopadzie Polska udzieliła im azylu ze względu na prześladowania, którym byli poddani w swoim kraju jako dziennikarze. Za wysiłki na rzecz ich ewakuacji z Syrii Baca-Pogorzelska i Czaban otrzymali nagrodę specjalną Press Clubu Polska, a także wyróżnienie w ramach Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawanej przez Radio Zet. 

(BAE, 26.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.