Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 29, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Channel 4 krytykowany za deepfake z królową

Channel 4 poprzez wyemitowanie życzeń "Królowej Elżbiety" w oparciu o technologię deepfake chciał zwrócić uwagę na fałszowanie rzeczywistości przy pomocy tej technologii (screen YouTube.com/Channel4)

Channel 4 wyemitował fałszywe życzenia od królowej Elżbiety II nagrane z użyciem technologii deepfake. Filmik miał zwrócić uwagę na zagrożenia związane z fałszowaniem rzeczywistości. Brytyjski nadawca publiczny znalazł się jednak pod ostrzałem krytyki.

Królowa za pośrednictwem BBC składa oficjalne życzenia nieprzerwanie od 1930 roku. Channel 4 od roku 1993 zaprasza inne osoby brytyjskiego życia publicznego do składania alternatywnych życzeń. W tym roku po raz pierwszy, z wykorzystaniem techniki cyfrowej i aktorki Debry Stephenson, stworzono fałszywą królową. Oprócz życzeń przypominała ona kryzysy, jakie w 2020 roku dotknęły rodzinę królewską, opowiadała o Netflixie, "Kevinie samym w domu", a także zatańczyła na stole. Stacja opublikowała film w Wigilię, opatrując go komentarzem: „Czy zawsze to, co widzimy i słyszymy, jest tym, czym wydaje się być?”. 

- Technologia deepfake stanowi przerażającą nową granicę w walce między dezinformacją i prawdą. Tegoroczne alternatywne życzenia, pozornie wygłoszone przez jedną z najbardziej znanych i zaufanych postaci w kraju, są mocnym przypomnieniem, że nie możemy już ufać własnym oczom - skomentował Ian Katz, dyrektor Channel 4. Stacja pokazała też wideo obrazujące, jak przygotowywano w tym roku alternatywne życzenia. Pracowało przy nich studio VFX Framestore. Fragment z tańczącą królową został zaprezentowany także na TikToku.

Eksperyment nie spodobał się jednak Brytyjczykom. Krytykowali go w mediach społecznościowych politycy i zwykli telewidzowie. 

Tradycyjne życzenia od Królowej Elżbiety II w BBC były najchętniej oglądaną świąteczną pozycją w Wielkiej Brytanii. Średnia widownia wyniosła 6,3 mln.

(MAC, 29.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.