Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 11, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie gazety z European Newspaper Awards, Jacek Utko z nagrodą dla Gazety Roku

Nagroda European Newspaper Award przyznawana jest od 1998 roku za najlepiej zaprojektowane gazety

"Gazeta Wyborcza" (Agora) zdobyła 14 nagród w konkursie designu prasowego European Newspaper Award. Siedem laurów otrzymał dziennik "Polska Metropolia Warszawska", a po dwa "Dziennik Zachodni" i "Magnes", dodatek do "Dziennika Polskiego" (wszystkie Polska Press Grupa). Tytuł Gazety Roku otrzymała holenderska "Het Parool", której makietę zaprojektował Jacek Utko.

"Gazetę Wyborczą" uhonorowano w kategoriach: Okładka i temat okładkowy gazety ogólnokrajowej (dwie nagrody), Pierwsza strona sekcji w gazecie ogólnokrajowej (dwie nagrody), w czterech podkategoriach Strony newsowe (uchodźcy, wybory, wybory w USA i koronakryzys), Wybitny zmarły, Fotoreportaż, Ilustracja (dwie nagrody), Projekt crossmediowy i Data journalism.

- Jeszcze nigdy polska gazeta nie dostała aż tylu nagród w tym konkursie - mówi "Press" Jacek Utko, autor makiety "GW". Tytuł Gazety Roku otrzymała holenderska "Het Parool", której makietę również zaprojektował Utko. To już czwarty tytuł European Newspaper of the Year dla gazety jego projektu. - Poprzednie były z Holandii i Belgii, polskim wydawnictwom nie jest łatwo z nimi konkurować - mówi Utko.

"Polska Metropolia Warszawska" otrzymała nagrody w kategoriach: Okładka i temat okładkowy gazety lokalnej (trzy nagrody) i w podkategoriach Strony newsowe: wybory (dwie nagrody) i koronakryzys (dwie nagrody). "Magnes" otrzymał dwie nagrody w kategorii Pierwsza strona sekcji w gazecie lokalnej, a "Dziennik Zachodni" w kategorii Okładka i temat okładkowy gazety lokalnej oraz w podkategorii Strony newsowe: koronakryzys.

Autorem okładek nagrodzonych tytułów Polska Press jest dyrektor artystyczny wydawnictwa Tomasz Bocheński.

Nagroda European Newspaper Award przyznawana jest od 1998 roku za najlepiej zaprojektowane gazety. Konkurs organizuje projektant gazet Norbert Küpper we współpracy z: niemieckim "Medium Magazin", austriackim "Der Österreichische Journalist" i szwajcarskim "Schweizer Journalist". W tegorocznej, dwudziestej drugiej edycji konkursu, udział wzięły 164 gazety z 25 krajów. Do 20 kategorii konkursu wpłynęło w sumie ponad 4 tys. zgłoszeń.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 11.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.