Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 27, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Media publiczne znów mają dostać niemal 2 mld zł z budżetu

Najwięcej pieniędzy z rekompensaty trafia do TVP (fot. Piotr Molecki/East News)

Media publiczne w 2021 roku, podobnie jak w tym, mają dostać 1,95 mld zł z budżetu państwa. Tym razem PiS chce jednak uniknąć potencjalnych problemów z prezydentem, który w tym roku przed podpisaniem odpowiedniej ustawy jako warunek stawiał odwołanie Jacka Kurskiego z funkcji szefa TVP.

Jak zauważyła Agnieszka Kublik z "Gazety Wyborczej", tym razem Prawo i Sprawiedliwość dodatkowe pieniądze dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych zapisało w ustawie budżetowej na przyszły rok.

Zgodnie z jej projektem upoważnia się ministra finansów do przekazania, na polecenie premiera wydane w związku z wnioskiem ministra kultury, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensaty z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień. Wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć 1,95 mld zł.

Przyznanie rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe w 2019 roku (1,26 mld zł) i 2020 roku (1,95 mld zł) zapisywano w nowelizacjach ustawy abonamentowej (pierwsza, wynosząca 980 mln zł, znalazła się w noweli ustawy budżetowej).

W marcu prezydent Andrzej Duda podpisanie nowelizacji ustawy abonamentowej uzależniał od odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Kurski co prawda je stracił, ale niemal od razu otrzymał funkcję doradcy zarządu i de facto kierował spółką, a na fotel prezesa wrócił w sierpniu.

- Tym razem pan prezydent nie będzie miał okazji czegoś w tej sprawie robić. Nie będzie przecież przy okazji całego budżetu robił PiS problemów - komentuje Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes Telewizji Polskiej.

- Środki zapisano w ustawie budżetowej, a są to papiery skarbowe, które formalnie nie obciążają budżetu państwa i nie zwiększają deficytu - mówi Braun i dodaje: - Jak większość spraw, próbowali to załatwić po cichu, żeby się nikt nie zorientował.

Z dotychczasowych rekompensat najwięcej pieniędzy trafiło do telewizji publicznej - blisko 3,7 mld zł.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KOZ, 27.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.