Dział: PRASA

Dodano: Listopad 25, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PKN Orlen przejmuje Ruch. Spółka ma nowego prezesa

Orlen ma 65 proc. akcji Ruchu (fot. Piotr Molecki/East News)

PKN Orlen finalizuje transakcję przejęcia kontroli nad spółką Ruch SA, obejmując 65 proc. jej akcji. Nowym prezesem Ruchu zostanie dziś Piotr Regulski.

Rzecznik Ruchu Wojciech Paczyński poinformował "Press", że walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki powołało do rady nadzorczej Agnieszkę Zalewską. Członkinią rady nadzorczej nie jest już Marta Marchewicz, sekretarz rady nadzorczej Orlen Południe SA. Paczyński podał, że rada nadzorcza spółki powołała nowy zarząd. Współpracę z Ruchem kończą prezes Miłosz Szulc i członek zarządu Tomasz Swat. W środę stanowisko prezesa obejmie Piotr Regulski, dotychczas członek zarządu spółki. Do zarządu Ruchu wszedł Bartosz Bielak, związany z Orlenem od połowy 2020 roku, wcześniej wiceprezes Famuru ds. strategii i rozwoju.

"Otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch, obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom” – poinformował w komunikacie prezes Orlenu Daniel Obajtek. Zapowiedział, że dzięki tej transakcji Orlen chce rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe.

„Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze” - podkreślił Obajtek.

Mariusz Gierszewski z Wirtualnej Polski napisał na Twitterze, że zmiany mają objąć sprzedaż alkoholu, wprowadzenie paczkomatów oraz nadanie nowej nazwy spółce.

- Izba Wydawców Prasy sporo wysiłku włożyła w uratowanie Ruchu, staraliśmy się o to, aby znalazł się inwestor. Dzięki temu przejęciu zostały częściowo spłacone długi. Liczymy, że dalsze działania wzmocnią kolportera, unowocześnią go – komentuje dla „Press” Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.

- Przystępując do rozmów, mieliśmy obawy, że powrót do państwowego zwierzchnictwa może wpływać na politykę dystrybucyjną. Ale gdy zapadła decyzja, że Ruch będzie w rękach firm państwowych, zapewniono nas, że państwo nie będzie w nią ingerowało, czyli wszystkie tytuły prasowe będą równo traktowane – dodaje Frąckowiak. Poza Orlenem, pozostałymi akcjonariuszami Ruchu będą ubezpieczyciel PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

30 października Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie potwierdził wykonanie postępowań układowych spółki Ruch z jej wierzycielami. Kolporter winien był wydawcom prasy 162 mln zł, ale w kwietniu 2019 roku wierzyciele zgodzili się na umorzenie części długów w ramach postępowań układowych. W listopadzie PKN Orlen udzielił Ruchowi pożyczki po uprawomocnieniu się postanowień sądu stwierdzających wykonanie układów kolportera z jego wierzycielami. Pożyczka ma zostać spłacona ze środków, jakie spółka uzyska z przyszłego podwyższenia kapitału.

W październiku "The Economist" donosił, że PKN Orlen rozmawia o przejęciu Polska Press Grupy, należącej do niemieckiej grupy Verlagsgruppe Passau. Ani Orlen, ani Polska Press nie skomentowali tych informacji. 

We wtorek kurs PKN Orlen na Giełdzie Papierów Wartościowych wzrósł o 2,84 proc. i na zamknięciu wyniósł 54,04 zł.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(IKO, KOZ, 25.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.