Dział: PRASA

Dodano: Listopad 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruch spłacił długi wobec wydawców prasy, teraz przejmie go PKN Orlen

Orlen docelowo ma objąć 65 proc. akcji Ruchu (fot. Piotr Molecki/East News)

Ruch SA spłacił wydawcom wierzytelności w ramach układu. Pieniądze przekazał PKN Orlen, który do końca 2020 roku planuje przejąć spółkę.

PKN Orlen udzielił Ruchowi pożyczki po uprawomocnieniu się postanowień sądu stwierdzających wykonanie układów kolportera z jego wierzycielami. Pożyczka ma zostać spłacona ze środków, jakie spółka uzyska z przyszłego podwyższenia kapitału.

"To kolejny krok, który przybliża nas do sfinalizowania przejęcia kontroli nad spółką. Mamy już gotowy plan rozwoju Ruchu. Pozwoli on tej spółce odzyskać stabilność finansową i odbudować pozycję na rynku, a w konsekwencji stać się ważną i zyskowną częścią naszego segmentu detalicznego" - poinformował w komunikacie prasowym prezes Orlenu Daniel Obajtek.

W listopadzie odbędzie się walne zgromadzenie Ruchu, które zdecyduje o wyemitowaniu nowych akcji spółki. Obejmą je kontrolowane przez państwo spółki: PKN Orlen (stanie się większościowym akcjonariuszem z 65-proc. udziałem), PZU, PZU Życie i Alior Bank.

Sąd Okręgowy w Warszawie 30 października prawomocnie potwierdził wykonanie postępowań układowych spółki Ruch z jej wierzycielami. Kolporter winien był wydawcom prasy 162 mln zł, ale w kwietniu 2019 roku wierzyciele zgodzili się na umorzenie części długów w ramach postępowań układowych.

W październiku "The Economist" donosił, że PKN Orlen rozmawia o przejęciu Polska Press Grupy, należącej do niemieckiej grupy Verlagsgruppe Passau. Ani Orlen, ani Polska Press nie skomentowali tych informacji.

(JSX, 17.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.