Dział: PRASA

Dodano: Listopad 04, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Orlen planuje do końca roku przejąć Ruch

"Prawomocne rozstrzygnięcie sądu otwiera drogę do zamknięcia transakcji" - mówi prezes Orlenu Daniel Obajtek (fot. Piotr Molecki/East News)

PKN Orlen planuje do końca tego roku przejąć Ruch. Sąd postanowił o wykonaniu układów kolportera z wierzycielami. Bogusław Chrabota podkreśla, że ważne jest nie samo przejęcie kolportera, ale to, jak koncern będzie radził sobie na rynku dystrybucji prasy.

Sąd Okręgowy w Warszawie 30 października prawomocnie potwierdził wykonanie postępowań układowych spółki Ruch z jej wierzycielami. Kolporter jest winien wydawcom prasy 162 mln zł, ale w kwietniu 2019 roku wierzyciele zgodzili się na umorzenie części długów w ramach postępowań układowych. W lipcu br. dwóch wydawców złożyło zażalenia na postanowienie sądu na wykonanie układów. Teraz sąd oddalił je.

Na początku czerwca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Ruchu przez PKN Orlen. Zgodnie z zawartą wtedy umową inwestycyjną koncern przejmie 65 proc. akcji kolportera. "Prawomocne rozstrzygnięcie sądu otwiera nam drogę do zamknięcia transakcji przejęcia spółki Ruch. Zakładamy, że nastąpi to do końca tego roku" - mówi cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Jak dodaje, plan rozwoju Ruchu zakłada wzmocnienie segmentu detalicznego Grupy Orlen, m.in. poprzez otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii poza stacjami paliw.

"Prawomocny wyrok skutkuje niezwłoczną spłatą wszelkich zobowiązań względem wierzycieli, określonych w ramach PPU1 oraz PPU2. Oznacza to, że nadzorca wykonania układów niebawem będzie mógł uruchomić środki zdeponowane przez inwestora na rachunku powierniczym" - informuje w przesłanym "Press" oświadczeniu Seweryn Kowalczyk, przewodniczący rady nadzorczej Ruchu.

- Jesteśmy na najlepszej ścieżce, żeby dojść do punktu docelowego. Ale tym punktem jest nie samo przejęcie Ruchu przez Orlen; mnie interesuje, jak Orlen, jako właściciel, będzie funkcjonował na tym rynku: czy utrzyma wartość podmiotów, czy zachowa wymogi profesjonalne, czy rozbuduje sieć, jakie będą nowe formaty kiosków? To sprawa otwarta, choć ze strony kolportera są porządne i rzeczowe deklaracje – mówi "Press" prezes Izby Wydawców Prasy Bogusław Chrabota.

Sami wydawcy podkreślają, że obecnie nie ma problemów choćby z bieżącymi płatnościami ze strony kolportera. - Jest bardzo w porządku – mówi krótko Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR Media. - Orlen ma dobrą strategię, rozwija się. To kwestia odbudowania rynku, rozwinięcia sieci. Dystrybutor przy strategii Orlenu wejścia w detal ma szansę rozwoju. Dla nas to też dobra informacja, odzyskujemy 15 procent wierzytelności – dodaje.

Z wyroku sądu i zapowiedzi Orlenu zadowolona jest też Dorota Stanek, prezeska Polska Press Grupy. - To dobra informacja. Ruch chylił się ku upadkowi, miał duże zadłużenie. Miejmy nadzieję, że będzie się dalej rozwijał. Obecnie mamy terminowo regulowane rachunki, Ruch płaci, nie ma żadnych zaległości – mówi w rozmowie z "Press".

W październiku "The Economist" napisał, że PKN Orlen rozmawia także o przejęciu właśnie Polska Press Grupy, należącej do niemieckiej grupy Verlagsgruppe Passau. - Nie komentujemy tego, od lat słyszymy te same informacje – ucina Stanek. Jeden z wydawców anonimowo przyznaje jednak, że przejęcie jest bardzo prawdopodobne. - Ale utrzymywanie tytułów prasowych na powierzchni to wielki wysiłek, nieważne, kto je przejmie. Utrzymanie witalności, nakładów, zaufania czytelnika, wiarygodności… To wszystko będzie bardzo dużym wyzwaniem – zaznacza.

We wtorek kurs akcji Orlenu na GPW wzrósł z poziomu 39,2 zł do 42,77 zł. 

(JSX, 04.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.