Dział: RADIO

Dodano: Listopad 16, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Halo.Radio zmieni format na komercyjny

Do rozgłośni ostatnio dołączyli nowi prowadzący. Wśród nich Joanna Warecha, dziennikarka telewizyjna i prasowa, która w Halo.Radiu zajmuje się tematyką polityczną i społeczną (screen YouTube.com/Halo.Radio)

Halo.Radio, reklamowane jako internetowa stacja obywatelska, zapowiada zmianę formatu. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że radio zmierza ku formatowi komercyjnemu.

Z Halo.Radia od kilku miesięcy odchodzą prowadzący, zarzucając założycielowi rozgłośni Kubie Wątłemu cenzurę i fatalne zarządzanie. Szefowie stacji zapowiedzieli zmiany: – Pracujemy teraz nad korektą formatu, która zostanie wprowadzona od stycznia 2021 roku. Chcemy, żeby Halo.Radio zbliżyło się do klasycznej formy, pozostając jednocześnie radiem obywatelskim, które współtworzą słuchacze – mówi redaktor naczelny Mariusz Rokos. I zapewnia, że pojawią się nowi prowadzący oraz zostanie odświeżona ramówka.

Jedna z osób związanych ze stacją mówi nam anonimowo: – To zmierza do skomercjalizowania radia. Wątły nakręcał atmosferę, żeby ludzie sami się pozwalniali. Prawdopodobnie obliczył sobie, że zaoszczędzi, a od nowego roku zacznie z nowym formatem radia – mówi. 

Mariusz Rokos zapytany, czy planowane jest przekształcenie radia w komercyjne, odpowiedział: "Tak jak pisałem, »otwarcie nowego rozdziału« planujemy na 1 stycznia 2021. Na razie nie chcę zdradzać szczegółów ze względu na planowaną kampanię teaserową. Jedyne co mogę powiedzieć, to że będziemy przedstawiać zmiany krok po kroku i będzie to związane z prezentacją osób, które pojawią się jako prowadzący, jak również formatu, jaki planujemy".

"Radio staje się korporacją"

Odejście z Radia ogłasza prof. Monika Płatek, która przekonuje, że składa się na to zarówno sytuacja rodzinna, jak i ta w radiu. – Rodzinna sprawia, że długo mnie nie będzie. Radiowa sprawia, że to, co dawniej było okej, teraz staje się nie fair wobec dziennikarek i dziennikarzy radiowych. Mój udział w Halo.Radio pro publico bono był okej w czasie, gdy Radio startowało. Przestał być taki, gdy radio staje się korporacją i początki ma za sobą. To, co jakiś czas temu było szlachetne, obecnie jest zwykłym psuciem rynku - mówi prof. Płatek.

Z kolei Jarosław J. Szczepański, prowadzący w Halo.Radiu swoją audycję, przekonuje, że zmiany mu odpowiadają. – Jakby mi nie odpowiadały, tobym odszedł. Audycje stały się spokojniejsze, zmienił się styl prowadzenia. Goście do moich programów przyjmują zaproszenia, tak jak przyjmowali – mówi Szczepański. 

Obecnie radio działa na zasadzie fundacji non profit. Utrzymuje się z dobrowolnych wpłat od słuchaczy. Jednak liczba wspierających spada. Od końca września ze zbiórki Halo.Radia na platformie Patronite odpłynęło 67 wpłacających. To przełożyło się na zmniejszenie deklarowanej kwoty miesięcznego wsparcia z 15,5 tys. zł do 10,7 tys. zł.

W niedzielę Halo.Radio na platformie Patronite miało 409 patronów. Od powstania zbiórki na konto radia wpłynęło 477 tys. zł. 

W ostatnim czasie dołączyli nowi prowadzący, wśród nich: Joanna Warecha, Marcin Górski, Adam Bysiek, Zbigniew Stefanik i Krzysztof Skiba, który będzie prezentował polityczne felietony.

Swoje audycje w ramówce prowadzą także: Anna J. Dudek, Mariusz Rokos, Jerzy Bokłażec, Jerzy Nasierowski, Marta Lempart, Olga Paszkowska, Agata Skrzypczyk, Mariusz Gzyl, Roman Mańka, Ivo Vuco, Tomasz Jastrun, Tomasz Kowalczuk, Jarosław J. Szczepański, Andrzej Krajewski, Marek Czyż, Kuba Wątły i Wiktor Niedzicki.

Internetowe Halo.Radio rozpoczęło nadawanie 1 października 2019 roku. Zostało stworzone przez publicystę Kubę Wątłego.

(BAE, 16.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.