Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 10, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prokurator opisany anonimowo skarży autora "Wisły w ogniu"

Szymon Jadczak w 2009 roku zdobył Grand Press w kategorii News (screen: Tvn24.pl)

Delegowany do Prokuratury Krajowej Jacek Skała skierował prywatny akt oskarżenia o pomówienie przeciwko dziennikarzowi TVN 24 Szymonowi Jadczakowi. Twierdzi, że to on jest opisany anonimowo w książce Jadczaka.

Sprawa, o której doniósł poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", dotyczy książki Szymona Jadczaka "Wisła w ogniu. Jak bandyci ukradli Wisłę Kraków". Autor wspomina w niej o "prokuratorze X", który w przeszłości miał brać udział w zamieszkach i zaatakować inną osobę nożem, a później dogadywać się z przestępcami.

Prokurator Jacek Skała twierdzi, że z książki jasno wynika, że chodzi o niego, a fakty przytoczone przez Jadczaka są nieprawdziwe. Skierował przeciwko dziennikarzowi prywatny akt oskarżenia z art. 212 par. 2 Kodeksu karnego (publiczne pomówienie za pomocą środków masowego przekazu).

"Oskarżył mnie zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry. Przed sądem będzie próbował udowodnić, że prokurator kumplujący się z gangsterami z książki »Wisła w ogniu« to on. Zapowiada się ekscytujący proces" - napisał na Twitterze dziennikarz. - Każdy obywatel ma prawo zarówno być pozwanym, jak i pozywać. Prokurator skorzystał ze swojego obywatelskiego prawa, a ja, jak każdy obywatel, będę mógł bronić się w sądzie. Jestem spokojny o rozstrzygnięcie – mówi "Pressowi" Jadczak. Jak dodaje, nie zna jeszcze terminu rozprawy.

- Prokurator jako prawnik powinien wiedzieć, że orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują na szkodliwość artykułu 212. Powinien mieć świadomość, że należy propagować standardy Trybunału, a nie korzystać z tego bardzo dolegliwego artykułu – komentuje Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Mógł skorzystać z drogi o ochronę dóbr osobistych. Niestety, coraz więcej osób publicznych korzysta z artykułu 212, nie tylko czołowi politycy, ale też urzędnicy. Za kilka lat skończymy z kolejnymi wyrokami Trybunału w Strasburgu albo rząd będzie przyznawał, że doszło do naruszenia artykułu 10 Europejskiej konwencji praw człowieka i będzie płacił odszkodowania za pieniądze podatników – dodaje.

"Wisła w ogniu. Jak bandyci ukradli Wisłę Kraków" została nominowana w pierwszej edycji konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku. Zwycięzcę poznamy podczas gali Grand Press 8 grudnia.

Szymon Jadczak jest reporterem TVN 24, jego głośny reportaż o powiązaniach Wisły Kraków ze światem przestępczym pojawił się w programie "Superwizjer". W 2009 roku Jadczak wraz z Maciejem Kucielem zdobyli nagrodę Grand Press w kategorii News za materiał "Uwagi!" TVN ujawniający, że prywatna firma sprowadziła do Polski ponaddwudziestoletnie mięso pochodzące z zapasów szwedzkiej armii, które następnie trafiało m.in. do szkół, przedszkoli i domów dziecka, a nie nadawało się do spożycia.

(JSX, 10.11.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.