Dział: REKLAMA

Dodano: Październik 26, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd Najwyższy: FoodCare nie musi płacić Michalczewskiemu 2,4 mln zł

Bokser Dariusz Michalczewski nosił przydomek "Tiger" (screen: YouTube/Eurosport Polska)

Decyzją Sądu Najwyższego firma FoodCare nie musi płacić Dariuszowi Michalczewskiemu 2,4 mln zł odszkodowania za wykorzystanie słowa "tiger" w oznaczeniu napoju energetycznego Tiger Energy Drink. SN w piątek oddalił skargę kasacyjną Michalczewskiego na wyrok Sądu Apelacyjnego z listopada 2017 roku.

Według Sądu Apelacyjnego w Krakowie nie doszło do naruszenia dóbr osobistych. Sąd uznał wtedy, że powód nie wykazał, aby doszło do naruszenia praw ochronnych na znaki towarowe. Zmienił tym samym decyzję Sądu Okręgowego w Krakowie z 12 października 2016 roku, w której przyznano rację byłemu bokserowi i zasądzono na jego rzecz 2,4 mln zł (Michalczewski chciał 21,8 mln zł).

Początek sporu producenta napoju i byłego boksera sięga 2010 roku, kiedy Dariusz Michalczewski rozwiązał umowę licencyjną z FoodCare, która dawała tej spółce możliwość korzystania z marki Tiger. Produkowała ona sprzedawany pod tą marką napój energetyczny, teraz Tigera produkuje Maspex Wadowice.

Dariusz Michalczewski wydał w  poniedziałek oświadczenie, w którym pisze, że wyrok SN otwiera mu „drogę do roszczeń odszkodowawczych z innych tytułów niż dobra osobiste i »przydomek«. Pozostaje on natomiast bez wpływu na ważność prawomocnych i ostatecznych wszystkich dotychczasowych wyroków dotyczących zakazu dla spółki FoodCare produkcji, dystrybucji i marketingu jakichkolwiek produktów z oznaczeniem Tiger. Nadal wyłącznie ja jestem uprawniony do korzystania z tego oznaczenia. Sytuacja rynkowa również nie ulega żadnej zmianie”

Jak dodaje: „8 października Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok, w którym stwierdził, że spółka FoodCare z Zabierzowa popełniła czyn nieuczciwej konkurencji względem mnie i mojej Fundacji. Sąd potwierdził, że po zakończeniu umowy o współpracy w 2010 r. FoodCare nie mógł używać oznaczenia TIGER, a robiąc to naruszył zasady uczciwości kupieckiej i dobre obyczaje handlowe”. Według niego „wyroki sądów w Polsce i w UE konsekwentnie pokazują, że FoodCare dopuszczał się względem mnie i mojej Fundacji nieuczciwych praktyk i posługiwał się bezprawnie oznaczeniem »Tiger« na swoich produktach, mimo wygaśnięcia umowy pomiędzy stronami”.

Podobny w treści komunikat w sprawie wyroku SA z 8 października wydała także założona przez Michalczewskiego Fundacja Równe Szanse.

(JSX, 26.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.