Dział: PRASA

Dodano: Październik 16, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Towarzystwo Dziennikarskie: PiS przejmuje prasę regionalną

Transakcja sprzedaży spółki Polska Press Orlenowi jest na końcowym etapie - pisze Towarzystwo Dziennikarskie powołując się na doniesienia mediów (fot. Piotr Molecki/East News)

"Ostrzegamy! To kolejny krok w pacyfikacji przez PiS wolnych mediów" - pisze w piątkowym oświadczeniu Towarzystwo Dziennikarskie. Chodzi o informacje na temat możliwości zakupu przez PKN Orlen spółki Polska Press.

Powołując się na doniesienia prasowe, organizacja twierdzi, że transakcja sprzedaży należącej do Verlagsgruppe Passau spółki Polska Press spółce skarbu państwa PKN Orlen jest na końcowym etapie. "20 regionalnych gazet (...) będzie kontrolowanych przez pisowskiego aparatczyka, szefa PKN Orlen, Daniela Obajtka" - głosi oświadczenie.

"Ostrzegamy! To kolejny krok w pacyfikacji przez PiS wolnych mediów. Po upartyjnieniu państwowej telewizji i radia, po odcięciu opozycyjnych mediów od ogłoszeń państwowych spółek, przyszedł czas na prasę regionalną. Wszyscy wiemy co się stanie, oglądaliśmy to w mediach publicznych. Z prasy kontrolowanej przez rząd ucieka niezależność, prawda i w końcu czytelnicy. Prasa rządowa nie spełnia bowiem najważniejszej misji dziennikarzy: kontroli poczynań władzy" - dodają autorzy.

Działania Orlenu określają jako zamach na wolność słowa. "Publiczna spółka za publiczne, nasze, pieniądze zniszczy prasę regionalną. A wszystko odbędzie się pod hasłem »repolonizacji«. Należałoby mówić raczej o »orbanizacji« mediów" - ocenia w oświadczeniu Towarzystwo Dziennikarskie.

(CP, 16.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.