Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Październik 12, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Allegro na giełdzie warte dwa razy więcej niż CD Projekt, trzy razy więcej niż Orlen

Po kilku minutach od początku notowań obrót akcjami największej w Polsce platformy e-commerce wyniósł 1,7 mld zł (fot. Piotr Molecki/East News)

Akcje Allegro.eu SA w dniu debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na zamknięciu notowań kosztowały 70 zł. To oznacza, że największą w Polsce platformę e-commerce rynek wycenia na 72,8 mld zł.

W publicznym obrocie znalazło się 20,9 proc. akcji Allegro.eu. W ramach IPO inwestorzy płacili za nie 43 zł za sztukę. Zainteresowanie było tak duże, że konieczna była redukcja zapisów o 85 proc. Ci, którzy sprzedali swój pakiet wczoraj, czyli w dniu debiutu spółki na GPW, mogli zarobić 63 proc. Pierwszym notowaniom akcji Allegro towarzyszył bardzo duży obrót - prawie 4 mld zł (dla porównania średnia dzienna wartość obrotu wszystkimi akcjami na GPW wyniosła we wrześniu trochę ponad 1 mld zł).

Allegro jest najwyżej wycenianą spółką na warszawskiej giełdzie. Jej kapitalizacja wynosząca 72,8 mld zł jest dwukrotnie wyższa od dotychczasowego lidera pod tym względem - producenta i wydawcy gier komputerowych CD Projekt (ok. 36 mld zł). Kilkakrotnie przewyższa wartość państwowych molochów: PGNiG (29 mld zł), PKO BP (28 mld zł), KGHM (24 mld zł), PZU (21 mld zł), PKN Orlen (19 mld zł).

- Sukces Allegro to dobry znak dla naszej gospodarki. Ze starej, skupionej na paliwach i bankach idziemy w kierunku nowoczesnej, opartej na technologii - komentuje Łukasz Wachełko, analityk Wood & Company zajmujący się spółkami konsumenckimi. Zauważa, że wysoka wycena Allegro jest zgodna z trendem na światowych giełdach, na których rekordy biją ceny takich firm z branży e-commerce, jak: Amazon, Alibaba, JD i Zalando. - Przy czym kurs Allegro wyniósł tę wycenę powyżej tamtych poziomów - komentuje Wachełko wczorajsze notowania Allegro.

- Przy tej cenie Allegro jest jedną z najdroższych spółek e-commercowych na świecie - zauważa Konrad Księżopolski, executive director i head of CEE equity research w Haitong Bank. - Ta wycena to połączenie fundamentów, ale także spekulacji. Zaletą Allegro jest jej działalność w segmencie e-commerce, który dynamicznie rośnie ze względu na strukturalny trend przenoszenia handlu do internetu. Kurs w dniu debiutu był także wspierany przez odroczony popyt wynikający z dużej redukcji zapisów w IPO oraz przez popyt ze strony funduszy indeksowych (kurs Allegro wkrótce trafi do wielu indeksów, m.in. WIG20 - przyp. red.) - analizuje Księżopolski.

Udane IPO i debiut notowań akcji Allegro może przyspieszyć wejście na parkiet giełdowy innych podmiotów - m.in. z branży e-commerce. Już przygotowują się Dadelo i Answear. - Trzeba pamiętać, że sukces Allegro to także efekt wielkości oferty, która zainteresowała inwestorów z całego świata oraz fakt, że spółka działa w modnym i preferowanym obecnie przez inwestorów sektorze nowych technologii. Oprócz Emitelu i Canal+ plany giełdowe zgłaszały też Huuge Games oraz People Can Fly. Nie jest także wykluczone, że drogę giełdową wybierze w przyszłości Żabka albo Pepco - mówi Księżopolski.

Od października 2016 roku Allegro należy do funduszy inwestycyjnych: Cinven, Permira i Mid Europa. To one w ramach oferty publicznej pozbyły się części swoich pakietów. Udziały spieniężyła też kadra kierownicza spółki.

Allegro.eu prowadzi internetową platformę do handlu Allegro.pl i porównywarkę cen Ceneo.pl. Zysk netto spółki w pierwszym półroczu 2020 roku wyniósł 289,7 mln zł. Wynik EBITDA to 788,6 mln zł, a skonsolidowane przychody ze sprzedaży - 1,77 mld zł. Allegro zatrudnia ok. 2,4 tys. osób.

(GK, BAE, 12.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.