Dział: INTERNET

Dodano: Sierpień 20, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Podwyżkę pensji dla polityków krytykowano głównie w mediach społecznościowych

Większość publikacji w mediach tradycyjnych miała wydźwięk neutralny (fot. Jakub Kaminski/East News)

Wzmianki dotyczące podwyżek pensji dla posłów, ministrów, prezydenta i samorządowców pojawiały się najczęściej w internecie i mediach społecznościowych – wynika z analizy Press-Service Monitoring Mediów. Mimo gorącej dyskusji na ten temat, treści miały wydźwięk głównie neutralny.

Z danych Press-Service Monitoring Mediów wynika, że od 13 do 16 sierpnia w mediach społecznościowych pojawiło się prawie 104 tys. publikacji na temat uchwalania przez Sejm podwyżek dla najważniejszych polityków w państwie. Najwięcej opublikowano ich na Facebooku (93 395) i Twitterze (10 084).

– Temat podwyżki pensji polityków podgrzał dosyć poważnie media społecznościowe. To tam odbyła się cała debata w tej sprawie, która była na tyle bulwersująca, że pod naciskiem społecznym politycy się ugięli – komentuje medioznawca Maciej Myśliwiec.

W mediach tradycyjnych (prasa, radio, telewizja, internet) tych publikacji było zdecydowanie mniej. W analizowanym czasie trochę ponad 3 tys. Myśliwski zakłada trzy scenariusze, dla których media tradycyjne omijały ten temat.

– Po pierwsze ten temat to kukułcze jajo, które było dla wszystkich niewygodne, więc media sympatyzujące z konkretnymi frakcjami politycznymi nie chciały dobijać żadnej ze stron – analizuje Myśliwiec. Drugi powód według niego jest związany z tym, że media mogły nie chcieć drażnić informacjami w czasie urlopów. – To mogłoby skutkować odpływem odbiorców. A po trzecie - w tym czasie były inne ważniejsze i bardziej medialne tematy, np. koronawirus czy wydarzenia na Białorusi - tłumaczy medioznawca.

Większość publikacji, które pojawiły się w mediach tradycyjnych w analizowanym czasie, bo ponad 2 tys., miała wydźwięk neutralny. Informacji o negatywnym zabarwieniu było tysiąc, a o pozytywnym 50.

Najwięcej publikacji o wydźwięku negatywnym w mediach tradycyjnych dotyczyło PiS (685) i opozycji (515). Z kolei publikacje o wydźwięku pozytywnym pojawiały się głównie w kontekście Kukiz'15 (1198) i Konfederacji (1460).

(BAE, 20.08.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.