Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 13, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

20 dziennikarzy Biełsatu zatrzymanych na Białorusi; Jan Roman pobity

Białoruska milicja i służby specjalne brutalnie rozprawiają się z protestującymi po wyborach prezydenckich (screen: YouTube/Belsat)

Na Białorusi zatrzymano ponad 20 dziennikarzy pracujących dla Biełsatu. Milicja brutalnie pobiła mieszkającego w Grodnie Jana Romana, współautora nadawanych przez Biełsat i TVP Polonia programów historycznych. 

Pobity przez białoruskie służby dziennikarz i fotoreporter Jan Roman stracił cztery zęby, ma złamany nos i kość policzkową. Wedle ostatnich doniesień został z komisariatu przewieziony do szpitala, ale te informacje były w środę dopiero weryfikowane.

- Od wyborczej niedzieli do wtorkowego wieczoru zatrzymanych zostało ponad 20 dziennikarzy pracujących dla Biełsatu - powiedział "Presserwisowi" Miłosz Dobrzyński z tej stacji. Dokładna ich liczba jest niemożliwa do ustalenia ze względu na blokadę sieci telefonii komórkowej i internetu. - Na razie w kilku błyskawicznie przeprowadzonych procesach dziennikarzy Biełsatu skazano na łączne kary 30 dni pozbawienia wolności oraz grzywny. Spodziewamy się, że ten bilans znacząco się zmieni, gdyż w najbliższym czasie planowanych jest więcej rozpraw przeciwko współpracownikom niezależnych mediów - powiedział Dobrzyński.

Jak podała w środę po południu państwowa agencja BiełTA, białoruski minister spraw wewnętrznych Juryj Karajeu podczas roboczego spotkania wydał dyrektywę, by "nie ruszać dziennikarzy". "Moim stanowiskiem jest nie ruszać dziennikarzy. Z wyjątkiem przypadków, w których stoją między sprawcami a siłami porządku publicznego" - miał powiedzieć podwładnym minister.

(DN, 13.08.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.