Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 04, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO zaniepokojony klauzulą w umowach zawieranych przez TVP

Klauzule proponowane przez TVP w umowach są potencjalnie niezgodne ze standardami wolności wypowiedzi - uważa RPO (Fot. Piotr Molecki/East News)

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do członka zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego w związku ze zobowiązaniami, jakie zawierają umowy zawierane przez spółkę.

Poznańska "Gazeta Wyborcza" - powołując się na posła Koalicji Obywatelskiej Franciszka Sterczewskiego - napisała o zapisie w umowie, jaką miał dostać aktor jednego z seriali TVP. Miał się zobowiązać, że "nie będzie prezentować swojego stanowiska lub poglądów w sprawach politycznych w mediach lub w serwisach społecznościowych".

Sprawą zainteresował się Adam Bodnar. "Klauzula budzi poważne zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z jej potencjalną niezgodnością z obowiązującymi konstytucyjnymi i europejskimi standardami wolności wypowiedzi dziennikarzy i pracowników" - napisał do członka zarządu TVP Jacka Kurskiego.

RPO zwrócił uwagę na konstytucyjne i międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych, których ważnym elementem jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze.

Adam Bodnar zaapelował do Jacka Kurskiego "o zmianę praktyki zawierania umów z pracownikami TVP w sposób gwarantujący ochronę ich konstytucyjnie określonej wolności wypowiedzi. Proszę o poinformowanie mnie o zajętym w tej sprawie stanowisku".

(KOZ, 04.08.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.