Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 23, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC: zakazy w PR to niedopuszczalne ograniczenie swobody wypowiedzi

Prezes Agnieszka Kamińska zdecydowała, że jedynie zarząd może udzielić zgody pracownikom na wypowiadanie się w mediach (screen: YouTube.com/Telewizja Republika)

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wydane przez prezes Polskiego Radia Agnieszkę Kamińską zarządzenie zakazujące wypowiadania się pracownikom w mediach jest "niedopuszczalne" i poważnie ogranicza kontrolę społeczną nad mediami publicznymi. 

W opinii HFPC zarządzenie prezes Kamińskiej poważnie ogranicza wolność słowa - zarówno dziennikarzy chcących pozyskać informacje wśród pracowników Polskiego Radia, jak i swobodę wypowiedzi samych pracowników. Fundacja powołuje się przy tym na art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, na gruncie którego każdemu należy zapewnić wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

"Generalny zakaz kontaktowania się z mediami, połączony z niezwykle szerokim zakazem także innych publicznych wystąpień (o ile tylko dotyczą jakiekolwiek aktywności pracodawcy), stanowi niedopuszczalne ograniczenie swobody wypowiedzi pracowników" - czytamy w opinii HFPC.

"Każdy obywatel może udzielać informacji prasie"

Fundacja zwraca uwagę, że o swobodzie wypowiedzi mówi również art. 5 Prawa prasowego, zgodnie z którym każdy obywatel może udzielać informacji prasie i nikt nie może być narażony na uszczerbek lub zarzut z powodu ich udzielenia, jeżeli działał w granicach prawem dozwolonych. Jak przypomina HFPC, oznacza to, że również każdy pracownik ma prawo przekazywać mediom informacje i wyrażać opinię na temat funkcjonowania jego miejsca pracy.

Jak podkreśla HFPC, prawo pracownika do wyrażania opinii na temat funkcjonowania miejsca pracy ma charakter ugruntowany w orzecznictwie Sądu Najwyższego, które jako zasadę przyjmuje, że "pracownik może otwarcie i krytycznie wypowiadać się w sprawach dotyczących organizacji pracy". Sąd Najwyższy uznaje również wprost, że pracownik ma prawo do publicznej krytyki przełożonego.

HFPC powołuje się w swojej opinii także na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym podkreśla się, że dziennikarze realizują ważną funkcję kontrolną wobec władzy publicznej.

"Próba ograniczenia kontroli społecznej nad mediami publicznymi"

"Tak szeroko zakrojone ograniczenie jawności funkcjonowania publicznego radia stanowi w opinii HFPC nie tylko daleko idące ograniczenie swobody wypowiedzi pracowników rozgłośni, ale również poważną próbę ograniczenia kontroli społecznej nad mediami publicznymi, co może przyczynić się do jeszcze większego pogłębienia występujących nieprawidłowości" – podkreślają przedstawiciele Fundacji Helsińskiej.

Jak napisaliśmy w "Presserwisie", prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zdecydowała, że jedynie zarząd może udzielić zgody pracownikom na wypowiadanie się w mediach. Mają również zgłaszać próbę "nawiązania kontaktu przedstawiciela mediów". Jednocześnie prezes Kamińska poinstruowała pracowników, że media społecznościowe przestały być kanałem prywatnym.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KOZ, 23.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.