Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 22, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związkowcy PR: zakaz wypowiadania się w mediach niezgodny z prawem

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zdecydowała, że jedynie zarząd może udzielić zgody pracownikom na wypowiadanie się w mediach (fot. Piotr Molecki/East News)

Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programu III Polskiego Radia będzie chciał unieważnienia zarządzenia prezes spółki Agnieszki Kamińskiej, zakazującego pracownikom wypowiadania się w mediach.

- Zamierzamy skierować pismo do zarządu Polskiego Radia w sprawie unieważnienia uchwały jako niezgodnej z prawem i orzeczeniami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - zapowiada Ernest Zozuń ze Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III Polskiego Radia, szef aktualności radiowej Trójki. - Jesteśmy na etapie zasięgania opinii prawnej w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich - dodaje.

Zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dziennikarze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek komentowania spraw o znaczeniu publicznym, do których należą kwestie dotyczące funkcjonowania mediów publicznych, w szczególności ich polityka programowa i kadrowa oraz niezależność redakcyjna. ETPC stwierdził - jak zwraca uwagę HFPC - że obowiązek lojalności pracowników wobec pracodawcy nie może mieć jednakowej mocy wiążącej w odniesieniu do dziennikarzy, ponieważ istotą tego zawodu jest wolność głoszenia informacji i opinii. Z orzecznictwa Trybunału wynika też, że zakres dopuszczalnej krytyki wobec instytucji publicznych jest jeszcze szerszy niż wobec osób publicznych (do instytucji publicznych zalicza się media publiczne).

Jak napisaliśmy w "Presserwisie", prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zdecydowała, że jedynie zarząd może udzielić zgody pracownikom na wypowiadanie się w mediach. Mają również zgłaszać próbę "nawiązania kontaktu przedstawiciela mediów". Jednocześnie prezes Kamińska poinstruowała pracowników, że media społecznościowe przestały być kanałem prywatnym. Anna Mazur z biura zarządu spółki pytana o to, jakie konsekwencje grożą pracownikom za nieprzestrzeganie zakazu, ucina: - Wszelkie relacje między pracodawcą a pracownikiem regulowane są przez Kodeks pracy.

Oświadczenie ws. zarządzenia prezes Polskiego Radia wydało Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego. Napisało, że zarządzenie to stoi w "sprzeczności z wolnością słowa oraz etyką dziennikarską". "Wprowadzenie takich zapisów zamyka usta dziennikarzom, wymagając od nich milczenia i lojalizmu, zaś publicznego nadawcę, należącego do wszystkich obywateli, ustawia w roli prywatnego koncernu. Zakaz zamyka usta także wszystkim osobom, które mają umowy o współpracy z Polskim Radiem, a więc np. aktorom czy muzykom zaangażowanym w pracę w radiowych orkiestrach oraz wszystkim, którzy pojawiają się na antenach Polskiego Radia, prowadząc w nim autorskie audycje czy komentując bieżące wydarzenia" - czytamy w oświadczeniu.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KOZ, 22.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.