Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 16, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apple nie musi płacić ponad 13 mld euro zaległych podatków

Komisja Europejska nakazała Apple zwrot zaległych podatków za lata 2003-2014 (fot. Medhat Dawoud on Unsplash)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odrzucił w środę nakaz Komisji Europejskiej zapłaty przez firmę Apple 13,1 mld euro zaległego podatku w Irlandii.

Sąd oddalił wniosek, gdyż "Komisja Europejska nie wykazała zgodnie z wymaganą norma prawną, że naruszono art. 107 Traktatu o Unii Europejskiej". 

W 2016 roku komisja ds. antymonopolowych stwierdziła, że władze irlandzkie naruszyły unijne przepisy dotyczące dopuszczalnej pomocy państwa, faworyzując amerykański koncern i przyznając ulgi podatkowe spółkom Apple Sales International i Apple Operations Europe, prowadzącym operacje spoza Irlandii. Komisja Europejska uznała tę decyzję za nieuzasadnioną pomoc publiczną, sprzeczną z przepisami rynku wewnętrznego, i nakazała Apple zwrot zaległych podatków za lata 2003-2014.

Miał to być istotny krok na drodze opodatkowania amerykańskich gigantów technologicznych przez kraje europejskie.

(MAC, 16.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.