Dział: REKLAMA

Dodano: Czerwiec 29, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Freelancerzy najczęściej zajmują się copywritingiem i social mediami

Useme.com jest platformą pracy zdalnej i narzędziem do jej rozliczania (fot. Anna Auza/Unsplash)

Copywriting i social media – te zawody stanowią największą grupę wśród freelancerów – wynika z raportu „Rynek freelancingu w Polsce 2020”, przygotowanego przez platformę Useme.

Według raportu copywritingiem i mediami społecznościowymi zajmuje się 27,9 proc. polskich freelancerów. Kolejną dużą grupę stanowią osoby zajmujące się grafiką i projektowaniem 3D (17,8 proc.). Na trzecim miejscu są freelancerzy tworzący strony i sklepy internetowe (12,3 proc.). Poniżej 10 proc. stanowią osoby zajmujące się m.in. programowaniem IT, tłumaczeniami i SEO/SEM (3 proc.).

W profesjach copywriting i social media aż 45 proc. osób zarabia poniżej tysiąca złotych, 21 proc. zarabia do 2 tys. zł, 13 proc. - od 2 do 3 tys. zł, 13 proc. - od 3 do 5 tys. zł. Tylko 5 proc. osób zarabia od 5 do 10 tys. zł, a zaledwie procent dostaje powyżej 10 tys. zł.

Press

Profesje, którymi zajmują się polscy freelancerzy (fot. materiały prasowe)

Ogólnie liczba polskich wolnych strzelców zarabiających na rękę powyżej 5 tys. zł miesięcznie wzrosła w 2020 roku o 43 proc. (rok do roku), a freelancerów, których wynagrodzenie przekracza 10 tys. zł, jest najwięcej od czterech lat. Wśród nich zdarzają się osoby zarabiające 15-20 tys. zł netto miesięcznie. „Liczba freelancerów wykonujących swoją pracę w obszarze elektronicznych usług dla biznesu, wzrosła w tym roku do poziomu ćwierć miliona osób, przy dynamice na poziomie 15 proc. w stosunku do 2019 roku” - komentuje Przemysław Głośny, prezes Useme.com. Zaznacza, że grupa osób utrzymujących się tylko z tej profesji wzrosła do ok. 140 tys. Z badania wynika również, że kobiety pracujące jako freelancerki otrzymują niższe wynagrodzenia.

W ocenie freelancerów pandemia miała negatywny wpływ na ich pracę. Ponad 64 proc. wolnych strzelców ocenia, że ogólna sytuacja w branży uległa pogorszeniu lub znaczącemu pogorszeniu. Dla 58 proc. badanych zmniejszyła się liczba zleceń.

Useme.com jest platformą pracy zdalnej i narzędziem do jej rozliczania. Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2020 roku metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1076 freelancerów.

(IKO, 29.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.