Dział: RADIO

Dodano: Czerwiec 19, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Start Radia Nowy Świat opóźniony przez koronawirus

Prace w siedzibie radia zostały wstrzymane co najmniej do 24 czerwca (fot. Piotr Molecki/East News)

Radio Nowy Świat nie rozpocznie nadawania 26 czerwca, bo u jednego z współpracujących ze stacją dziennikarzy potwierdzono zakażenie wirusem COVID-19. Optymistyczny scenariusz zakłada, że internetowa rozgłośnia wystartuje 10 lipca. Siedziba radia przejdzie dezynfekcję. Także Agora zdezynfekowała swoje biura po informacji, że jeden z pracowników może być zakażony.

Radio Nowy Świat poinformowało w czwartek na swoim Facebooku, że u jednego ze współpracujących ze stacją dziennikarzy, który 14 czerwca odwiedził siedzibę radia, potwierdzono zakażenie koronawirusem. Cztery "kluczowe dla funkcjonowania radia" osoby z zespołu miały z nim styczność. Do czasu przeprowadzenia przez te osoby testu na obecność wirusa i uzyskania wyników przebywają one na kwarantannie. Prace w siedzibie radia zostały wstrzymane co najmniej do 24 czerwca.

Pierwotnie start nadawania zaplanowano na 26 czerwca. Jeśli testy na obecność wirusa dałyby wynik negatywny, radio mogłoby rozpocząć nadawanie 10 lipca. "Pozytywny (wynik - przyp.red.) wcieliłby w życie scenariusz, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć" - napisano na Facebooku RNŚ. - 10 lipca to najbardziej optymistyczna data – mówi Patrycja Macjon ze spółki Ratujmy Trójkę, która ma być nadawcą radia. - Siedziba jest zamknięta, próbujemy ogarnąć całą rzeczywistość dookoła: poprzesuwać i poodwoływać spotkania. Siedziba będzie zdezynfekowana. Chwilowo jesteśmy na kwarantannie. Osoby, które kontaktowały się z zakażonym dziennikarzem, będą mogły zrobić sobie miarodajne testy od tygodnia do 10 dni po kontakcie z nim – mówi "Presserwisowi".

Jerzy Sosnowski, który ma znaleźć się w zespole RNŚ, zaapelował na Facebooku o robienie testów. "Ponieważ wiem trochę o tzw. okolicznościach, aż mnie trzęsie, że ktoś był aż tak nieodpowiedzialny i popsuł to, co szło – jak dotąd – fantastycznie" - zaznaczył.

Według informacji Wirtualnej Polski kilku uczestników pogrzebu pisarza Jerzego Pilcha 4 czerwca w Kielcach potwierdziło, że zostało zarażonych koronawirusem. 

W uroczystości wzięli udział ludzie kultury, aktorzy, pisarze, dziennikarze. 

Jak pisze Onet, wśród obecnych na pogrzebie byli m.in. kompozytor Grzegorz Turnau, aktorzy Jan Nowicki i Andrzej Grabowski, redaktor naczelny wydawnictwa Znak Jerzy Illg, redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński, dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek, literaturoznawca Andrzej Franaszek, poeta Bronisław Maj i trener Cracovii Kraków Michał Probierz.

Pisarz Zygmunt Miłoszewski napisał na Facebooku, że zetknął się z osobą zakażoną wirusem, która była na pogrzebie Jerzego Pilcha. Dodał, że osoba ta nie miała żadnych objawów i zaapelował, aby wszyscy nosili maseczki. W czwartek dodał, że został poddany kwarantannie i ma zakaz wychodzenia z izolacji do 28 czerwca, a w przyszłym tygodniu będzie zbadany. Jak podkreślił, wie o dwóch "kolegach po piórze", którzy znaleźli się w szpitalu. Nie informuje, kim była zakażona osoba.

Jak dowiedział się "Presserwis", jeden z członków redakcji tygodnika "Polityka", który był na pogrzebie Pilcha, przechodzi testy na obecność koronawirusa. To jednak nie wpływa na pracę redakcji tytułu. - W siedzibie są pojedyncze osoby, pracujemy zdalnie – mówi tylko  Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy Polityki.

Osoba, która była na pogrzebie i ma podejrzenie koronawirusa, była także w budynku Agory. Informację potwierdza dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej spółki Nina Graboś. - Przedsięwzięliśmy wszystkie środki – podkreśla w rozmowie z "Presserwisem". W nocy ze środy na czwartek cały budynek został zdezynfekowany.

⇒CZYTAJ TEŻ: Radio Nowy Świat bez polityków i bez reklam

Galeria: Najlepsze fotografie prasowe 2005-2020

(JSX, 19.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.