Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Maj 22, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Radio Nowy Świat bez polityków i bez reklam

Udziałowcem Radia Nowy Świat jest m.in. Wojciech Mann (fot. Piotr Molecki/East News)

Radio Nowy Świat wystartuje w drugiej połowie czerwca, pierwszą audycję ma poprowadzić Wojciech Mann. Poza muzyką twórcy radia chcą skoncentrować się na komentarzach publicystów. Zapowiadają, że polityków zapraszać nie będą. Stacja ma utrzymywać się z wpłat od słuchaczy.

– Od samego początku ideą Radia Nowy Świat było finansowanie przez słuchaczy. Chcemy być niezależni od inwestorów i reklamodawców – mówi "Presserwisowi" udziałowczyni spółki Ratujmy Trójkę (nadawcy RNŚ) Patrycja Macjon, odpowiedzialna za kontakty ze słuchaczami i media społecznościowe radia. – Obiecaliśmy naszym słuchaczom, że na antenie nie będzie reklam. Być może w przyszłości pojawią się audycje sponsorowane, ale decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły – dodaje.

Radio Nowy Świat z rekordowym finansowaniem

Twórcy założyli, że minimalnym pułapem finansowym pozwalającym na start rozgłośni jest kwota 250 tys. zł miesięcznie. W piątek po południu RNŚ miało w serwisie Patronite finansowanie na poziomie 603 tys. zł miesięcznie, to rekord tej platformy crowdfundingowej. Ma to pozwolić na nadawanie codziennie w godz. 6-22. 

– Docelowo chcemy nadawać całą dobę i będziemy robić wszystko w tym kierunku. W tej chwili podejmujemy decyzje programowe, które wcześniej wydawały się nam nierealne. Stać nas na reporterów, na serwisy – mówi Macjon.

⇒ CZYTAJ TEŻ: Nowy Świat Trójki

Bez polityków

Członkini Ratujmy Trójkę zapowiada, że w radiu znajdą się audycje publicystyczne, komentarze specjalistów. – Ale na pewno nie będziemy zapraszać polityków, to nasza żelazna zasada. Chcielibyśmy za to zaprosić publicystów o różnych poglądach. Ostatnią rzeczą, jakiej byśmy sobie życzyli, to konotowanie nas z jedną stroną politycznego sporu. Dziennikarze prowadzący audycje i wywiady nie będą mieli prawa dzielić się swoją opinią czy poglądami politycznymi w danym temacie – mówi Macjon.

Twórcy radia nie podają konkretnej daty startu rozgłośni. – Na pewno w drugiej połowie czerwca – mówi tylko Macjon. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Radio Nowy Świat chce rozpocząć nadawanie w piątek 19 lub 26 czerwca, a poranek poprowadzi Wojciech Mann (dziennikarz prowadził audycje w piątkowe poranki w radiowej Trójce).

Nie tylko z Trójki

W zespole radia poza Mannem znajdą się związani wcześniej z Trójką: Wojciech Waglewski, Fisz, Jan Młynarski, Jerzy Sosnowski, Małgorzata Maliborska, Anna Krakowska, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk i Kuba Badach. Spoza Programu III Polskiego Radia będą też Eliza Michalik i Zbigniew Zamachowski. Macjon nie zdradza, kto jeszcze dołączy do zespołu. - Lista jest otwarta, na pewno będziemy ogłaszać nowe nazwiska – mówi.

Radio ma siedzibę w warszawskim Wilanowie, są tam dwa studia: emisyjne i nagraniowe. - W tej chwili wyposażamy je, remontujemy – mówi Macjon. 

Nadawcą RNŚ będzie spółka Ratujmy Trójkę, której udziałowcami są m.in. była dyrektor Trójki Magda Jethon, byli dziennikarze tej stacji Jan Chojnacki i Wojciech Mann oraz członkowie grupy Ratujmy Trójkę Patrycja Macjon i Piotr Jedliński. Środki na uruchomienie zebrano w internetowej zbiórce przez platformę Patronite. W piątek radio wspierało już ponad 22 tys. patronów, którzy zobowiązali się do wpłacania co miesiąc łącznie ponad 600 tys. zł. W sumie zebrano już ponad milion zł.

⇒ CZYTAJ TEŻ: Helsińska Fundacja Praw Człowieka o „bezprecedensowej cenzurze” w Trójce

Na skład radia wpływ zapewne będą miały ostatnie wydarzenia w radiowej Trójce.

Press

(JSX, 22.05.2020)

Pozostałe tematy weekendowe

Łukasz Lipiński poleca ulubione apki
„Bezprecedensowa cenzura w Trójce”
Jacek Kurski znów w zarządzie TVP
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.