Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO reaguje na skandaliczne słowa posła PiS o LGBT, pisze do KRRiT

W poniedziałek do Krajowej Rady wpłynęły trzy skargi na program TVP Info (screen Vod.tvp.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że skandaliczna wypowiedź w TVP Info posła PiS Przemysława Czarnka o osobach LGBT ma znamiona mowy nienawiści. Zwrócił się do szefa KRRiT o przeanalizowanie reakcji prowadzących program "Studio Polska" na tę wypowiedź.

Rzecznik już wcześniej kilkukrotnie zwracał się do przewodniczącego KRRiT w sprawie emitowania w mediach publicznych treści naruszających godność osób LGBT. "Niestety dotychczas nie podzielał Pan Przewodniczący mojej oceny co do konieczności interwencji we wskazywanych sprawach" – napisał Adam Bodnar do szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego.

Poseł Czarnek w „Studio Polska” wyemitowanym w TVP Info 13 czerwca powiedział: "Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją". Gospodarzami tego wydania byli Małgorzata Opczowska i Jacek Łęski.

RPO wypowiedź posła ocenia jako sprzeczną z prawem i z zasadami współżycia społecznego. "W obliczu postępującej brutalizacji języka i radykalizacji opinii media publiczne powinny wyjątkowo dbać o przeciwdziałanie mowie pogardy. Bezsprzecznie umacnia ona uprzedzenia, prowadzi do wykluczenia całej grupy społecznej, a w konsekwencji może stać się podstawą nienawiści i motywowanej nią przemocy" - dodał.

Do Krajowej Rady wpłynęły trzy indywidualne skargi na program TVP Info, które dotyczyły braku reakcji prowadzących na wypowiedź posła.

(SK, 17.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.