Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 08, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

OKO.press: WP blokuje maile do czytelników serwisu. Portal: zarzut karkołomny

Serwis w piątek poinformował, że "tysiące czytelników nagle przestało dostawać maile od OKO.press" (screen OKO.press)

OKO.press zarzucił Wirtualnej Polsce, że portal blokuje maile do czytelników serwisu. WP zarzut ten uważa za karkołomny. Portal zdecydował o wyfiltrowaniu wiadomości OKO.press z wysyłek platformy Mailchimp i wpuszczeniu ich do systemu z pominięciem limitów.

Serwis w piątek poinformował, że "tysiące czytelników nagle przestało dostawać maile od OKO.press" i że sygnały w tej sprawie zaczął pojawiły się w styczniu. Chodzi o wysyłane do bazy mailingowej newslettery i inne wiadomości. "Szybko okazało się, że problem dotyczy prawie wyłącznie Czytelników, którzy założyli konto, korzystając z adresów mailowych należących do Grupy Wirtualna Polska" - podał OKO.press.

Wzrosła liczba "odbijanych maili"

W tekście wyjaśniono, że serwis korzysta z platformy Mailchimp do wysyłania maili. "Na początku marca tego roku zauważyliśmy, że skokowo wzrosła liczba tzw. odbijanych maili" - napisał OKO.press i podaje, że zwykle była ich "góra kilkadziesiąt". "Nagle, 12 stycznia 2020 zauważyliśmy, że do adresatów nie dotarło 1,2 tys. maili z naszym newsletterem. Potem co kilka, kilkanaście dni takie skoki odbitych maili się powtarzały i przekraczały 9-10 tysięcy" - opisał serwis. Wskazano, że 18 lutego wiadomości o przekazaniu 1 proc. na Fundację OKO nie dostało 13 382 osób. "Około 95 proc. zablokowanych adresów mailowych pochodzi z domen należących do Wirtualnej Polski" - podał OKO.press.

OKO.press tłumaczy, że Mailchimp po siedmiu nieudanych próbach dostarczenia wiadomości adresatowi na stałe uniemożliwia dalszą wysyłkę do tej osoby. "Jak wynika z naszych danych, do maja zostało w ten sposób zablokowanych ponad 16 tys. adresów mailowych z bazy OKO.press. Oznacza to, że do tylu naszych Czytelników aktualnie nie możemy przesyłać żadnych wiadomości" - wskazał serwis.

Serwis przekroczył limit

OKO.press zacytował odpowiedź biura obsługi klienta WP Media. Wynika z niej, że maile serwisu zostały oznaczone jako spam, bo serwis "przekroczył dzienny limit wysyłanych wiadomości z danego adresu IP/domeny". Z kolei rzecznik Wirtualnej Polski Michał Siegieda wyjaśnił OKO.press, że blokowanie maili jest skutkiem zmian w polityce antyspamowej, które obowiązują od stycznia 2020 roku.

"Rzecznik stanowczo zaprzecza, że WP zaczęła intencjonalnie i świadomie blokować korespondencję OKO.press" - napisał serwis.

"Co na to Mailchimp? Odpowiedź platformy mailingowej jest prosta: Wirtualna Polska powinna dodać adres IP Mailchimpa do tzw. białej listy (ang. whitelist), czyli listy zaufanych IP platform, które nie rozsyłają spamu. W ten sposób wszystkie maile zaczną ponownie trafiać do skrzynek Czytelników OKO.press" - czytamy w tekście.

Każda poczta ma swoje ograniczenia

Michał Siegieda tłumaczy "Presserwisowi", że każda poczta e-mail na świecie ma wbudowane systemowe ograniczania w przyjmowaniu liczby maili na sekundę, minutę czy godzinę i Poczta WP nie jest wyjątkiem.

- Szczególne restrykcje w zakresie takich limitów dotyczą platform, które świadczą usługę masowej wysyłki maili, a którym zdarza się rozsyłać spam. Należy do nich usługodawca, z którego zdaje się korzystać OKO.press. Miesięcznie od tego usługodawcy na Pocztę WP trafia ponad 100 milionów maili, a te wysyłane przez OKO.press stanowią około 2 promili z nich. W tym kontekście zarzut celowego blokowania przez WP maili od usługodawcy, który obsługuje redakcję OKO.press, jest karkołomny - stwierdza Siegieda. - Zmiana usługodawcy na platformę, która masowo rozsyłając maile, nie rozsyła także spamu, da znacznie lepsze efekty niż publikacja artykułów przypisujących WP nieprawdziwe intencje - przekonuje rzecznik WP i jednocześnie dodaje: - Doceniając jednak wkład OKO.press w rozwój dziennikarstwa śledczego i biorąc pod uwagę obywatelski charakter projektu, podjęliśmy decyzję o wyfiltrowaniu maili OKO.press z wysyłek tego dostawcy i wpuszczeniu ich do systemu z pominięciem limitów.

Serwis OKO.press w połowie stycznia napisał, że Wirtualna Polska cenzurowała artykuły krytyczne wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i jego środowiska oraz publikowała materiały pozytywnie oceniające ich działalność. Stanowisko wiceprezesa WP Media i redaktora naczelnego stracił Tomasz Machała (został w grupie), a WP przyjęła nowy kodeks etyki dziennikarskiej i zasady współpracy pomiędzy pionem wydawniczym a pionem sprzedaży.

(KOZ, 08.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.