Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 02, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarka straciła oko podczas zamieszek w Minneapolis

Linda Tirado trafiła do szpitala, jednak lekarzom nie udało się uratować jej lewego oka (screen: YouTube.com/CNN)

Linda Tirado, dziennikarka i fotografka pracująca dla brytyjskiego dziennika "The Guardian", straciła oko podczas zamieszek w Minneapolis. Korespondent CNN Omar Jimenez i jego ekipa zostali aresztowani, gdy prowadzili relację na żywo. Ucierpieli też inni dziennikarze.

Tirado trafiła do szpitala, jednak lekarzom nie udało się uratować jej lewego oka. Reporterka mówiła później, że było praktycznie niemożliwe, by policjanci wzięli ją za demonstrantkę i nie widzieli, że jest z prasy. Zapowiedziała, że nadal będzie fotografować zajścia na amerykańskich ulicach. 

W piątek wieczorem policja aresztowała Omara Jimeneza, reportera CNN, gdy relacjonował zamieszki. Z kolei Stefan Simons, korespondent Deutsche Welle, znalazł się na linii ognia. Pokazuje to opublikowane przez niemiecką stację wideo. Reporter ma na sobie kamizelkę ochronną z napisem „prasa”. Simons odwraca się i woła w kierunku policji: „Jesteśmy z prasy. Przestańcie do nas strzelać!” Później można zobaczyć, jak policja grozi ekipie aresztowaniem.

W sobotę wieczorem policjanci zranili dwóch dziennikarzy agencji Reutera. Doszło do tego, gdy policja krótko po rozpoczęciu godziny policyjnej użyła wobec demonstrantów gumowych kul i gazu łzawiącego. Nagrania operatora Julio-Cesara Chaveza pokazują, jak celują do niego policjanci. Kilka minut później on i drugi pracownik agencji Rodney Seward zostali trafieni gumowymi kulami, kiedy próbowali schronić się na stacji benzynowej. Chavez został raniony w szyję, Seward miał ranę pod okiem. Chavez trzymał kamerę, a na szyi miał zawieszoną legitymację prasową. Seward miał kamizelkę kuloodporną z napisem „prasa”. Ali Velshi, dziennikarz MSNBC, doznał rany nogi w wyniku trafienia gumową kulą. Postrzelony został też Tom Aviles, reporter WCCO, lokalnego oddziału telewizji CBS, którego w dodatku aresztowano. Stacja pokazała film z jego zatrzymania. Ryanowi Fairclothowi, reporterowi "Star Tribune", policyjna kula wybiła okno w samochodzie.

Z kolei Leland Vittert, korespondent Fox News, i jego ekipa zostali zaatakowani przez demonstrantów. Tak jak Ian Smith, reporter KDKA TV z Pittsburgha. W Louisville ekipę telewizji Wave 3 News policja ostrzelała pociskami z gazem pieprzowym. W telewizji było widać, jak jeden z funkcjonariuszy celuje w stronę kamery. Dziennikarz "Vice News" Michael Anthony Adams został powalony i spryskany przez policjantów gazem pieprzowym, mimo że pokazywał legitymację prasową. Molly Hennessy-Fiske, dziennikarka "LA Times", pisała, że została zaatakowana gazem łzawiącym i gumowymi pociskami wraz z fotografką Carolyn Cole oraz kilkoma innymi dziennikarzami. Towarzyszący im operator został później aresztowany. Adolfo Guzman-Lopez, reporter lokalnej stacji radiowej KPCC, dostał gumową kulą w okolice gardła, gdy relacjonował protesty w Long Beach w Kalifornii.

Zamieszki w Minneapolis i innych amerykańskich miastach wybuchły po tym, jak w efekcie interwencji białego policjanta zmarł czarnoskóry George Floyd. Mężczyzna został powalony i podduszony, choć nie stawiał oporu. 

Galeria: Najlepsze fotografie prasowe 2005-2020

(MAC, 02.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.