Dział: INTERNET

Dodano: Maj 26, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Naczelna przejmuje za dolara największy nowozelandzki serwis informacyjny

Na stronie głównej od pewnego czasu widnieje prośba do użytkowników o wsparcie finansowe (screen: Stuff.co.nz)

Sinead Boucher, dotychczasowa dyrektor i redaktor naczelna, kupuje największy w Nowej Zelandii serwis informacyjny Stuff za jednego nowozelandzkiego dolara od wydawnictwa Nine Entertainment.

11 maja o tym, że właśnie za dolara nabędzie serwis, informowała New Zealand Media and Entertainment, największa tamtejsza firma medialna. Wówczas Boucher starała się zdementować tę informację, twierdząc, że negocjacje co prawda były prowadzone, ale nie doszło do porozumienia. Okazało się to jednak prawdą. Nine od dawna chciało pozbyć się firmy w związku z trudną sytuacją wywołaną przez pandemię. W kwietniu 900 pracowników Stuff (w tym 400 dziennikarzy) zgodziło się na 15-proc. obniżkę płac, bo tak jak w innych firmach medialnych spadły przychody z reklam. 

Boucher firmę od Nine Entertainment przejmie do końca miesiąca. Jak oświadczyła, nie ma planów połączenia się z inną firmą, restrukturyzacji czy zwalniania pracowników. W ramach umowy Nine zachowa prawo własności drukarni w Wellington i wydzierżawi ją firmie Stuff. Jedną z form działania Stuff na nowych warunkach mają być płatne subskrypcje, pracownicy będą akcjonariuszami nowej spółki. Na stronie głównej od pewnego czasu widnieje prośba do użytkowników o wsparcie finansowe.

Sytuacja na rynku medialnym w Nowej Zelandii jest bardzo ciężka. NZME, która chciała kupić Stuff, zwalnia 200 pracowników. W poniedziałek, gdy Boucher ogłosiła kupno serwisu, koncern telewizyjno-radiowy Mediaworks informował o zwolnieniu 130 osób. W kwietniu wydawanie wszystkich swoich tytułów w Nowej Zelandii zakończyła Grupa Bauer.  

Galeria: Najlepsze fotografie prasowe 2005-2020

(MAC, 26.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.