Dział: RADIO

Dodano: Maj 18, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Co się stało w Trójce? Piosenka Kazika wywołała lawinę

W niedzielę w alei radiowej Trójki obok siedziby rozgłośni ponad 30 pracowników Trójki nagrało protestacyjny film (fot. Piotr Molecki/East News)

Po tym, jak Program III Polskiego Radia unieważnił głosowanie "Listy przebojów Trójki", dyrektor rozgłośni Tomasz Kowalczewski zawiesił redaktora Bartosza Gila, który nie chciał podpisać się pod oświadczeniem wydanym przez stację. Najbliższe wydanie audycji może się nie odbyć.

Piątkowe głosowanie "Listy przebojów Trójki" wygrała piosenka Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój", która nawiązuje do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu w święta wielkanocne. Notowanie zniknęło jednak ze strony internetowej rozgłośni, a dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski zdecydował o unieważnieniu głosowania. Według Kowalczewskiego podczas głosowania "został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy". Tylko że utwór Kazika był na liście do głosowania, co zauważyli internauci. Kowalczewski twierdzi, że dokonano również "manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy".

W kolejnym oświadczeniu, wydanym w niedzielę wieczorem, Kowalczewski napisał: „Z naszych ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki »Twój ból jest większy niż mój« na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste”. Jak informuje, „Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym”.

"W tej chwili będziemy sprawdzać, czy nastąpiło to w wyniku błędu informatycznego, czy też była to ingerencja z zewnątrz" - zapowiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, cytowana przez serwis Polskieradio24.pl. Stwierdziła, że unieważnienie głosowania "nie ma nic wspólnego z cenzurą".

Władze stacji zawiesiły redaktora redakcji muzycznej Bartosza Gila. - Kierownik redakcji muzycznej Piotr Metz otrzymał dyspozycję od dyrektora Kowalczewskiego, aby odsunąć Bartosza Gila od wszelkich prac na antenie. Bartek Gil nie otrzymał żadnego dokumentu w tej sprawie. Jako związek zawodowy również nie otrzymaliśmy uzasadnienia tej decyzji - mówi Ernest Zozuń ze Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III Polskiego Radia.

Jak dodaje, Gil podobnie jak Marek Niedźwiecki i Halina Wachowicz, był namawiany przez Kowalczewskiego do podpisania oświadczenia w sprawie „LP”. Wszyscy troje odmówili i ostatecznie podpisał je tylko dyrektor Trójki. - Zawieszając Gila, próbowano wskazać go jako kozła ofiarnego ws. liczenia głosów. Decyzję o unieważnieniu głosowania podjęła Agnieszka Kamińska i wydała polecenie Kowalczewskiemu, aby podziałał w tej sprawie - mówi jeden z pracowników redakcji, zastrzegając anonimowość.

Jak wyjaśnia Zozuń, głosy oddane na piosenki w LP Trójki zlicza komputer. W piątek to właśnie Bartosz Gil odebrał wyniki po zamknięciu głosowania i na tej podstawie ułożono listę utworów do audycji. Jak dowiedzieliśmy się w redakcji Trójki, piosenka Kazika była w ub. tygodniu w zestawie do głosowania. W nowym zestawie już jej nie ma. - „Lista Przebojów Trójki” nie ma spisanego regulaminu. To jest zabawa w puszczanie piosenek. Nie można więc mówić o fałszerstwie czy manipulowaniu - komentuje Zozuń.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że w najbliższy piątek audycja nie trafi na antenę, a na pewno nie poprowadzi jej Piotr Baron, dotychczasowy współprowadzący. Decyzje w tej sprawie mają zapaść we wtorek. Baron nie chciał się wypowiadać.

W sobotę z rozgłośnią rozstał się Marek Niedźwiecki. W niedzielę zakończenie współpracy z Trójką ogłosili Marcin Kydryński (autor "Siesty"), Hirek Wrona ("Do południa", "Polski bit", "Soul - muzyka duszy") i Wojciech Mazolewski ("Jazz fajny jest"). Według naszych informacji kolejni dziennikarze rozważają odejście, w tym wspomniany Baron.

W niedzielę w alei radiowej Trójki obok siedziby rozgłośni jej dziennikarze nagrali protestacyjny film. Ponad 30 pracowników ustawiło się - z zachowaniem odstępów między sobą - w pobliżu siedziby stacji.

Program III Polskiego Radia w fali luty-kwiecień miał 4,7 proc. udziału w czasie słuchania (badanie Radio Track, realizowane przez Kantar).

Galeria: Najlepsze fotografie prasowe 2005-2020

(PAZ, KOZ, 18.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.