Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 16, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Gierak-Onoszko i Kobylarczyk wśród finalistów Nagrody im. Kapuścińskiego

Autor najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł

Wśród finalistów międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2019 znalazły się dwie autorki z Polski oraz trzech autorów zagranicznych. Zwycięzca zostanie ogłoszony w drugiej połowie maja.

Z Polski na liście finalistów znalazły się: Katarzyna Kobylarczyk za reportaż „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" (Czarne) oraz Joanna Gierak-Onoszko za „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie).

Finalistami zostali też: Lars Berge „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” (Czarne), Artem Czech za „Punkt zerowy” (Warsztaty Kultury) i Óscar Martínez za „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą” (Post Factum Sonia Draga).

Jury pod przewodnictwem Piotra Mitznera obraduje w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel Murcia, Katarzyna Surmiak-Domańska.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest także za tłumaczenia. Jury nominowało cztery tłumaczenia, których autorami są: Irena Kowadło-Przedmojska – za przekład „Dobrego wilka” Larsa Berge; Tomasz Pindel – za przekład „Bestii” Óscara Martíneza; Marek S. Zadura – za przekład „Punktu zerowego” Artema Czecha i Marcin Szczyciński – za przekład „Niezarekwirowanych. Historii ludzi, którzy przeżyli to, czego boimy się najbardziej” Anny Artemjewej i Jeleny Raczewej (wyd. Ośrodek Karta i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia).

Laureata bądź laureatów poznamy w drugiej połowie maja. Werdykt zostanie ogłoszony w internecie.  Autor najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Jury – nagrodą 20 tys. zł – może wyróżnić także autora najlepszego przekładu roku. Wszyscy autorzy finałowych książek otrzymają po 5 tys., a tłumacze - po 2 tys. zł.

Konkurs został ustanowiony przez miasto st. Warszawę, jego współorganizatorem jest „Gazeta Wyborcza”.

(PAZ, 16.04.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.