Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 09, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Izba Wydawców Prasy przedstawi rządowi propozycje wsparcia prasy

Bogusław Chrabota mówi, że bez pomocy rządu niezależna prasa nie ma szans na odrodzenie się w najbliższym czasie (screen: YouTube/Onet News)

Izba Wydawców Prasy zaproponuje rządowi regulacje wspierające rynek prasy w czasie epidemii i utworzenie Funduszu Misji Publicznej. Wyśle w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak mówi prezes IWP Bogusław Chrabota, wśród pomysłów są: zerowa stawka VAT na prasę, rekompensaty za utracone przychody reklamowe w postaci zamawiania przez rząd płatnych ogłoszeń i częściową refundację, wsparcie finansowe dla dystrybucji prasy do odległych obszarów kraju.

IWP proponuje też wprowadzenie bezodsetkowych pożyczek dla wydawców z możliwością ich umorzenia (przynajmniej częściowego), jeśli utrzymają miejsca pracy, a także nałożenie na supermarkety i minimarkety obowiązku sprzedaży prasy.

Wśród pozostałych propozycji mają się znaleźć: ustalenie niższych opłat za prenumeratę realizowaną przez Pocztę Polską i umożliwienie odpisania kosztu nabycia prenumeraty prasowej w rozliczeniu podatkowym PIT i CIT. Jak mówi Chrabota, Izba chce także, by rząd przyznał firmom prawo do odliczenia od podatku 30 proc. wartości wszystkich inwestycji w reklamę w prasie drukowanej i cyfrowej.

Kolejne pomysły IWP na pomoc prasie to udzielenie preferencyjnych kredytów firmom dystrybucyjnym (Kolporter, Ruch, Garmond Press) przez banki państwowe lub BGK z możliwością umorzenia całych pożyczek lub odsetek, jeśli spełnią określone warunki, a także ustanowienie Funduszu Misji Publicznej wspierającego publikacje prasowe, zwłaszcza na temat koronawirusa. Chrabota dodaje, że IWP mogłaby administrować funduszem.

"Kultura w sieci" wymaga poprawy

IWP postuluje także aktualizację listy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwestii opłat od urządzeń i nośników z tytułu sprzedaży przez producentów i importerów. Izba chce dodania do listy smartfonów, tabletów, czytników i smartwatchy.

Zdaniem IWP program pomocowy MKiDN "Kultura w sieci" wymaga poprawienia, bo pomija m.in. działalność prasowo-wydawniczą, wykluczając choćby prasę lokalną, która nie ma warunków na przechodzenie w pełnym zakresie do internetu.

Bogusław Chrabota tłumaczy, że bez podjęcia takich działań przez rząd niezależna prasa nie ma szans na odrodzenie się w najbliższym czasie. Zaznacza, że jej upadek miałby "dramatyczne konsekwencje dla całego społeczeństwa i ustroju".

Niedawno IWP wraz ze Stowarzyszeniem Prasy Lokalnej i Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych napisały do premiera list, w którym poprosiły o pomoc (przedstawiły w nim propozycje częściowo pokrywające się z powyższymi postulatami IWP). Z podobnym apelem do Morawieckiego zwrócił się też "Kurier Szczeciński".

(JSX, 09.04.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.