Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 06, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada Europy: pandemia nie usprawiedliwia ograniczania wolności mediów

Komisarz praw człowieka Rady Europy wezwała państwa członkowskie Rady Europy do przestrzegania zasad wolności prasy (fot. Pixabay.com)

W ostatnich tygodniach w ramach walki z pandemią koronawirusa władze wielu krajów wprowadziły regulacje prawne, które "w znaczący sposób utrudniają pracę dziennikarzy oraz ograniczają prawo obywateli do otrzymywania informacji" - twierdzi komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović.

"Niestety niektóre rządy wykorzystują tę konieczność jako pretekst do wprowadzania nieproporcjonalnych ograniczeń wolności prasy” - napisała Mijatović w komunikacie opublikowanym w piątek 3 kwietnia. Wskazała na akty prawne, które ostatnio zaczęły obowiązywać na Węgrzech, w Rosji, Azerbejdżanie, Rumunii, Bośni i Hercegowinie oraz Armenii. Chodzi m.in. o karanie i pozbawianie wolności za rozpowszechnianie "fałszywych informacji" wprowadzone przez władze węgierskie i rosyjskie oraz o obowiązujący od niedawna w Armenii zakaz publikowania informacji o charakterze medycznym i epidemiologicznym, które nie są w pełni zgodne z oficjalnymi źródłami.

Mijatović wezwała wszystkie państwa członkowskie Rady Europy do przestrzegania zasad wolności prasy i zagwarantowania adekwatnych i podlegających nadzorowi środków zwalczania dezinformacji. Podkreśliła również, że kraje, które wprowadziły ograniczenia niespełniające tych norm, muszą je uchylić w trybie pilnym.

Galeria: Historia "Wprost" na okładkach

(LL, 06.04.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.