Temat: film

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 03, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Orły 2020: triumf „Bożego Ciała”, bracia Sekielscy z nagrodą za dokument

Marek i Tomasz Sekielscy zadedykowali nagrodę swoim rodzicom Grażynie i Krzysztofowi (fot. Piotr Molecki/East News)

"Boże Ciało" Jana Komasy zostało nagrodzone Polską Nagrodą Filmową Orły 2020 w kategorii najlepszy film. Jego twórcy odebrali także 10 innych statuetek. Za najlepszy dokument uznano „Tylko nie mów nikomu” braci Marka i Tomasza Sekielskich.

Wielkim zwycięzcą tegorocznych Orłów okazało się "Boże Ciało" Jana Komasy, którego twórcy otrzymali aż 11 statuetek (najwięcej w historii nagrody), m.in. za najlepszy film, reżyserię, scenariusz (Mateusz Pacewicz), zdjęcia (Piotr Sobociński jr.). Doceniono ich także za pierwszoplanowe i drugoplanowe role męskie i żeńskie (kolejno: Bartosz Bielenia i Aleksandra Konieczna oraz Łukasz Simlat i Eliza Rycembel).

Po dwie statuetki otrzymali twórcy "Pana T." Marcina Krzyształowicza (za scenografię - Magdalena Dipont, Robert Czesak - i kostiumy - Magdalena Biedrzycka) oraz "Ikara. Legendy Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy (za dźwięk - Maciej Pawłowski, Robert Czyżewicz - oraz muzykę - Leszek Możdżer).

Galeria: Orły 2020

Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską ex aequo z Simlatem otrzymał Robert Więckiewicz za kreację dyrektora Pałacu Kultury i Nauki w "Ukrytej grze" Łukasza Kośmickiego. W kategorii najlepszy filmowy serial fabularny zwycięzcą okazał się 3. sezon "Watahy" Kasi Adamik i Olgi Chajdas.

Za najlepszy film europejski uznano "Faworytę" Yorgosa Lanthimosa, a za najlepszy dokument - "Tylko nie mów nikomu" braci Tomasza i Marka Sekielskich. Twórcy zadedykowali nagrodę swoim rodzicom Grażynie i Krzysztofowi. "Ponad ćwierć wieku temu opuszczałem Bydgoszcz - nasze rodzinne miasto - i jechałem szukać szczęścia w Warszawie. Mama powiedziała, że mam być i żyć uczciwie i przyzwoicie. I tak sobie myślę, że w dzisiejszych czasach, gdy mniejsi i więksi autokraci próbują odebrać nam wolność i rozmaite prawa, ta uczciwość i przyzwoitość jest szczególnie ważna i tak należy żyć" - zwrócił uwagę Tomasz Sekielski.

⇒ Zobacz też: Kulisy sukcesu "Tylko nie mów nikomu"

Twórcy "Tylko nie mów nikomu" zdobyli za tę produkcję szereg nagród, a Tomasz Sekielski zdobył tytuł Dziennikarz Roku 2019. 28 marca będzie miał premierę drugi film braci Sekielskich o pedofilii wśród księży - "Zabawa w chowanego".

Na gali obecny był ukraiński reżyser Oleg Sencow. Prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podkreślił, że starania Akademii oraz międzynarodowej społeczności doprowadziły do jego uwolnienia i dodał - "my od Olega dostaliśmy znacznie więcej". "Zrozumieliśmy, że razem jesteśmy silniejsi, że możemy więcej i nie damy się podzielić. I myślę, że z tym pozostaniemy na zawsze" - stwierdził.

Sencow podziękował polskim filmowcom i narodowi za wszystko, co dla niego robili. Zwrócił uwagę, że walka Ukrainy z agresorem nie zakończyła się na jego uwolnieniu, bo około 100 osób znajduje się wciąż w niewoli rosyjskiej "Cały czas o nich walczymy" - zapewnił.

Podczas poniedziałkowej uroczystości po raz pierwszy wręczono nagrodę w kategorii charakteryzacja. Odebrał ją Dariusz Krysiak za "Krew Boga" Bartosza Konopki. Przyznano także dwie nagrody specjalne, które powędrowały do Canal+ oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAP, PAZ, 03.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.