Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Luty 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Przebudzenie" Ewy może być Zdjęciem Roku

Bohaterką zdjęcia Tomka Kaczora jest Ewa, nastolatka z Armenii, która zapadła na syndrom rezygnacji (fot. materiały prasowe)

Pierwszy raz w życiu wysłał zdjęcie na konkurs fotograficzny. I to w ostatniej chwili. Tomek Kaczor opowiada, jak powstało zdjęcie "Przebudzenie", które znalazło się wśród sześciu nominowanych do Zdjęcia Roku w konkursie World Press Photo 2020.

O tytuł Zdjęcia Roku walczy sześć fotografii. Ich autorami są: Farouk Batiche (Algieria), Mulugeta Ayene (Etiopia), Yasuyoshi Chiba (Japonia), Ivor Prickett (Irlandia), Nikita Teryoshin (Rosja) i Polak Tomek Kaczor. Jego zdjęcie zostało wykonane dla „Dużego Formatu", reporterskiego dodatku do „Gazety Wyborczej". Znalazło się też wśród nominowanych w kategorii Portret Roku. - Wiele osób namawiało mnie, abym wysłał to zdjęcie na konkurs. Zrobiłem to niemal w ostatniej chwili. To pierwszy konkurs fotograficzny, do jakiego się zgłosiłem - przyznaje autor. O tym, że jego fotografia ma szansę na tytuł Zdjęcia Roku, dowiedział się, gdy był z dziećmi na sankach.

ZOBACZ PRACE NOMINOWANE W KATEGORIACH ZDJĘCIE ROKU I FOTOREPORTAŻ ROKU

Galeria: World Press Photo - 2020 nominacje do Zdjęcia Roku i Fotoreportażu Roku

Tomek Kaczor jest fotografem, animatorem kultury i edukatorem. Ukończył Instytut Kultury Polskiej na UW, studiował na warszawskiej Akademii Fotografii. Na co dzień związany jest z „Magazynem Kontakt", którego jest współzałożycielem.

Fotografia, którą doceniło jury World Press Photo, przedstawia Ewę, nastolatkę z Armenii. Dziewczynka po ucieczce z rodziną ze swojego kraju do Szwecji zapadła na syndrom rezygnacji. Jest to choroba wywołana skrajnym stresem, która objawia się m.in. brakiem reakcji na bodźce i rodzajem katatonii. Ewa została odesłana wraz z rodziną do Polski. Zgodnie z przepisami międzynarodowymi w ich przypadku to Polska musi rozpatrzyć wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej. Bohaterka zdjęcia była w takim stanie przez 8 miesięcy. Fotografię wykonano kilka tygodni po jej przebudzeniu w ośrodku dla cudzoziemców w Dębaku. Autorką tekstu na ten temat dla „Dużego Formatu" jest Dorota Borodaj, prywatnie żona Tomka Kaczora.

Wyświetl ten post na Instagramie.

‼️I'm honored to be in the final six for the #photooftheyear in @worldpressphoto contest‼️This picture is also nominated as a single #portrait. Congratulations for all nominated photographers. ----------------------- Ewa, a 15-year-old Armenian girl who has recently woken from catatonic state brought on by Resignation Syndrome, sits in a wheelchair, flanked by her parents, in a refugee reception center in Podkowa Leśna, Poland. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ‘Awakening’ by Tomek Kaczor (@tomek_kaczor), Poland, for Duży Format (@duzyformat), Gazeta Wyborcza (@gazeta_wyborcza). One of six World Press Photo of the Year nominees. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Resignation Syndrome (RS) renders patients passive, immobile, mute, unable to eat and drink, incontinent and unresponsive to physical stimulus. It affects psychologically traumatised children in the midst of lengthy asylum processes, and seems most common in Roma and Yazidi children as well as those from the Balkans. It was first noted in the late 1990s, and was thought to be confined to Sweden, though cases have since been reported in the offshore refugee detention center run by the Australian government in Nauru. Remission and gradual return to normal function occurs after life circumstances improve. The Armenian girl succumbed to RS while her family were trying for asylum in Sweden, but recovered eight months later after they had been deported to Poland. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ - ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ The 2020 Photo Contest & 2020 Digital Storytelling Contest nominees have been announced! We’re sharing the nominated photos, selected from 73,996 images by 4,283 photographers from 125 countries, in alphabetical order. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Discover the stories that matter, chosen by an independent jury of photography and digital storytelling professionals by following the link in our bio. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ The winners will be announced at the Awards Show in Amsterdam on 16 April. #wpph2020

Post udostępniony przez Tomek Kaczor (@tomek_kaczor)

- Zdjęcie powstało przed bramą ośrodka. Fotografowałem Ewę i jej rodzinę przez około godziny. Gdy rodzice stanęli blisko i położyli na niej ręce, postanowiłem się zbliżyć i tak powstał ten kadr. Chciałem pokazać opiekę, jaką to dziecko zostało otoczone, ale to zdjęcie nie tylko o niej. Chciałbym, żeby przemówiło w imieniu wszystkich dzieci, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i szukania miejsca, gdzie by przyjęto je wraz z rodzinami - podkreśla Kaczor. Jak dodaje, jego żona dowiedziała się o syndromie rezygnacji dzięki World Press Photo - w 2018 roku nagrodzono zdjęcie Magnusa Wennmana, które przedstawiało dwie dziewczynki cierpiące na tę chorobę. Stało się inspiracją do powstania tekstu dla „Dużego Formatu".

⇒ Zobacz też: "Dzieci śpią ze strachu" - reportaż "Dużego Formatu", do którego powstało zdjęcie "Przebudzenie"

Kaczor do dziś ma kontakt z bohaterką swojej fotografii. - Dziewczynka normalnie funkcjonuje, chodzi do szkoły, mówi po polsku, zintegrowała się. Jednak sytuacja jej rodziny nadal jest w zawieszeniu, otrzymali odmowę udzielenia im ochrony międzynarodowej w Polsce. W ich sprawie toczy się teraz postępowanie odwoławcze - twierdzi fotograf.

Zdjęcia nagrodzone w poprzedniej edycji World Press Photo:

Galeria: Wybrano najlepsze zdjęcia World Press Photo

John Moore, USA, Getty Images (fot. materiały prasowe)
Pieter Ten Hoopen, Holandia/Szwecja, Agence VU/Civilian Act (fot. materiały prasowe)
Diana Markosian, Rosja/USA, Magnum Photos (fot. materiały prasowe)

W konkursie World Press Photo ogłoszono również nominacje do nagrody Fotoreportaż Roku oraz w ośmiu pozostałych kategoriach. W finale konkursu bierze udział 44 fotografów z 25 krajów. Na tegoroczny konkurs nadesłano 73 996 zdjęć, których autorami jest 4282 fotografów ze 125 krajów. Zwycięzców poznamy 16 kwietnia w trakcie gali w Amsterdamie. Autorzy Zdjęcia Roku oraz Fotoreportażu Roku otrzymają po 10 tys. euro.

(PAZ, 28.02.2020)

Pozostałe tematy weekendowe

Sylwia Czubkowska poleca ulubione apki
Pięćdziesiąt plus
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.