Dział: INTERNET

Dodano: Luty 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Lewica przedstawiła projekt ws. podatku cyfrowego

Projekt podatku cyfrowego Lewicy dotyczy m.in. takich firm, jak Google, Facebook i Amazon (screen YouTube/Lewica)

Posłowie Lewicy zaprezentowali w czwartek założenia projektu ustawy zakładającego wprowadzenie od 2021 roku 7-proc. podatku dla największych korporacji cyfrowych.

Posłowie Lewicy Magdalena Biejat i Adrian Zandberg poinformowali, że Lewica chce wprowadzenia 7-proc. podatku obejmującego korporacje, które prowadzą działalność za pomocą platform cyfrowych, mające globalny, skonsolidowany przychód powyżej 750 mln euro. To firmy, które mają dominującą pozycję rynkową, często na pograniczu monopolu. Wśród nich są Google, Facebook i Amazon.

Biejat podkreślała, że platformy cyfrowe zarabiają na użytkownikach z Polski, zbierając szczegółowe dane i sprzedając sprofilowane reklamy. Zandberg dodał, że Lewica chce, by za pieniądze, które państwo zyskałoby z podatku, powołać publiczny fundusz finansujący badania naukowe, edukację i rozwój w zakresie nowych technologii.

Jesienią ub. roku rząd wycofał się z planów wprowadzenia podatku cyfrowego po wizycie w Polsce wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a.

(AMS, PAP, 28.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.