Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Wrzesień 04, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wiceprezydent USA dziękuje Polsce za rezygnację z podatku cyfrowego, rząd milczy

Słowa wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a o odrzuceniu nowego podatku padły na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą (screen: Youtube.com/Polskie Radio)

Wiceprezydent USA Mike Pence podczas wizyty w Polsce powiedział, że Stany Zjednoczone "z głęboką wdzięcznością" przyjęły rezygnację z wprowadzenia podatku od usług cyfrowych, "który utrudniłby wymianę handlową pomiędzy naszymi krajami". Polski rząd wcześniej tego nie komunikował.

Opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych uwzględniono m.in. w przyjętych na początku czerwca założeniach do przyszłorocznego budżetu. Zmiany miały wejść w życie 1 stycznia 2020 roku i przynieść w przyszłym roku ponad 200 mln zł wpływów. W lipcu resort finansów informował, że trwają prace nad projektem ustawy. Podatek najmocniej uderzyłby w takie koncerny, jak Facebook czy Google.

Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, pytany w TVN 24 o słowa Pence’a odpowiedział, że "to jest wątek ogólnej pochwały tego, jak w Polsce jest prawidłowo zbudowany system podatkowy, jak nasze obciążenia fiskalne nie hamują możliwości inwestowania w Polsce". Dopytywany, kiedy szef resortu finansów podjął taką decyzję i dlaczego nie obwieścił jej wcześniej, Mucha powiedział, że trzeba o tym rozmawiać z nim. Na uwagę dziennikarza, że nikt nie informował o rezygnacji z tego podatku, Mucha odpowiedział: "Ale nie widział pan tego podatku i nie ma go".

Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało na nasze pytania.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PD, PAP, 04.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.