Dział: PRASA

Dodano: Luty 03, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Marian Turski z "Polityki" zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla

Akcja zbierania głosów ma na celu wsparcie oficjalnej kandydatury (screen: YouTube.com/France 24 English)

"Polityka" zbiera głosy poparcia dla kandydatury Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla. Zgłoszenie do komitetu noblowskiego trafiło pod koniec ubiegłego tygodnia.

- Samo zgłoszenie musiało być złożone do piątku, kiedy upływał tegoroczny deadline. Zrobiła to osoba uprawniona. Dostaliśmy informację, że zostało przyjęte i spełnia formalne wymogi - mówi "Presserwisowi" Łukasz Lipiński, redaktor naczelny serwisu Polityka.pl

Tygodnik w ubiegłym tygodniu opublikował na swojej stronie internetowej tekst zachęcający osoby, które chcą wesprzeć inicjatywę zgłoszenia Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla, do wysyłania e-maili na adres redakcyjny "Polityki". Nazwiska uczestników akcji są sukcesywnie publikowane na stronie internetowej. W niedzielę wieczorem było ich ok. 1,4 tys.

Jak wyjaśnia Lipiński, akcja jest kontynuowana i teraz ma na celu wsparcie oficjalnej kandydatury. 

W tekście "Nobel dla Mariana Turskiego!" przypomniane jest jego przemówienie podczas niedawnej rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. "Trudno sobie wyobrazić bardziej przejmujące wezwanie do pokoju między ludźmi, niż to wypowiedziane przez naocznego świadka największej zbrodni w dziejach. Sądzimy, że w roku 75-lecia zakończenia tamtej ludobójczej wojny Pokojowa Nagroda Nobla powinna trafić w ręce Ocalałego z Auschwitz, a Marian Turski jest tego szczególnie godzien" - pisze redakcja. "Polityka" przypomina też, że Marian Turski jest jednym z głównych twórców i szefem rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a mimo ukończonych 93 lat pozostaje aktywny na forum międzynarodowym.

Marian Turski w latach 1956–1957 był redaktorem naczelnym dziennika „Sztandar Młodych”. Od 1958 jest publicystą tygodnika „Polityka”, dotąd kieruje działem historycznym.

(MNI, 03.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.