Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 30, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jacek Kurski o spocie Okręgowej Izby Lekarskiej: "obraźliwy dla naszej Ojczyzny"

Jacek Kurski stwierdził, że "zwrot »coś jest chore« ma w sobie elementy agresji i jest eufemistycznym wulgaryzmem" (screen: YouTube/TVP Info)

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski uznał, że spot Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie "Polska to chory kraj", dotyczący złej sytuacji w służbie zdrowia, "zawiera treść obraźliwą dla naszej Ojczyzny" i jego emisja stoi w sprzeczności z Ustawą o radiofonii i telewizji oraz "dobrymi obyczajami".

Spot "Polska to chory kraj" Okręgowej Izby Lekarskiej ma zwracać uwagę na złą sytuację służby zdrowia. W filmie padają słowa: "Walcząc o władzę, politycy nie chcą skutecznie zająć się reformą ochrony zdrowia. Zmuśmy ich do ponadpartyjnego zakończenia narodowego kryzysu zdrowia".

TVP odmówiła jego emisji, uznając, że jest on "niezgodny z linią programową TVP SA". Rzecznik praw obywatelskich stwierdził, że to ograniczenie wolności słowa, i poprosił o wyjaśnienia prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Kurski w piśmie do RPO napisał, że "zwrot »coś jest chore« ma w sobie elementy agresji i jest eufemistycznym wulgaryzmem. Dwuznaczność tutaj jest oczywista (odniesienie do dosłownego znaczenia »być chorym«), jednak sformułowanie »Polska jest chora« jest co najmniej kontrowersyjne w kontekście rozpowszechniania go w przestrzeni publicznej". Zdaniem prezesa TVP "rozpowszechnianie spotu, który już w tytule zawiera treść obraźliwą dla naszej Ojczyzny, stoi w oczywistej sprzeczności nie tylko z obowiązkami nadawcy publicznego określonymi w art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, ale również z dobrymi obyczajami". Kurski dodał, że "linia programowa nadawców publicznych nie może dopuszczać emisji audycji i innych przekazów, które mogą być obraźliwe dla naszych odbiorców".

(JSX, 30.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.