Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 16, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO: odmowa przez TVP emisji spotu "Polska to chory kraj" ogranicza wolność słowa

W spocie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie padają m.in. słowa: "Walcząc o władzę, politycy nie chcą skutecznie zająć się reformą ochrony zdrowia" (screen: Youtube/Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie)

Telewizja Polska odmówiła emisji spotu "Polska to chory kraj" Okręgowej Izby Lekarskiej, uznając, że jest on "niezgodny z linią programową TVP SA". Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że to ograniczenie wolności słowa i poprosił o wyjaśnienia prezesa TVP Jacka Kurskiego.

W spocie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie padają słowa: "Polska to chory kraj. Walcząc o władzę, politycy nie chcą skutecznie zająć się reformą ochrony zdrowia. Zmuśmy ich do ponadpartyjnego zakończenia narodowego kryzysu zdrowia".

19 września OIL na Twitterze poinformowała, że TVP odmówiła emisji spotu, bo ten "nie wpisuje się w charakter treści emitowanych w programach telewizji publicznej i jest niezgodny z linią programową TVP SA, co w świetle Zasad Sprzedaży może być podstawą do odmowy emisji reklamy".

RPO Adam Bodnar stwierdził, że odmowa "ogranicza konstytucyjną zasadę wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej obywatelom". Zdaniem rzecznika na TVP "ciąży szczególny obowiązek realizacji misji publicznej". W szczególności zaś zapisane w Ustawie o radiofonii i telewizji zadanie umożliwienia "obywatelom i ich organizacjom uczestniczenia w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej".

RPO zaznacza, że pojęcie linii programowej nie zostało zdefiniowane w statucie TVP, Regulaminie Rady Programowej TVP ani jej regulaminie organizacyjnym. Bodnar poprosił Jacka Kurskiego o wyjaśnienia.

Galeria: TOP 10 - Najchętniej oglądane programy 7-13 października

(JSX, 16.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.